Zakup używanego samochodu z instalacją LPG - porady

Instalacja LPGNa stacjach benzynowych od dawna zauważamy wzrost cen paliw. Dlatego wielu kierowców decyduje się na zakup używanego auta z instalacją gazową. Na co należy zwracać uwagę przy zakupie samochodu z LPG?

Podczas oględzin samochodu z LPG koniecznie sprawdź:

  • Czy w dowodzie rejestracyjnym jest adnotacja o instalacji gazowej, z pieczątką wydziału komunikacji lub starostwa powiatowego. Brak tego elementu świadczy, że układ nie został zamontowany przez uprawniony warsztat. Takie zabiegi są na porządku dziennym wśród handlarzy, którzy w domowych warunkach wyposażają samochody w instalację LPG. W dodatku użyte zostają najczęściej różne używane podzespoły.
  • Czy nie upłyną termin legalizacji butli? Homologacja jest ważna przez okres 10 lat od daty produkcji i po tym okresie trzeba wykonać kosztowny przegląd techniczny.
  • Czy silnik pracuje na obu paliwach? Bardzo częstą przypadłością starszych pojazdów z instalacją lpg jest niesprawny układ benzynowy. Pompa paliwa ulega uszkodzeniu w skutek jazdy wyłącznie na gazie.

Jeśli samochód, który chcesz kupić nie spełnia któregoś z wyżej wymienionych warunków, odpuść sobie jego zakup, aby w późniejszym okresie uniknąć problemów, chociaż by z wykonaniem okresowych badań technicznych. Nieumiejętnie zamontowana instalacja LPG może przysporzyć sporo kosztów, a także stwarza niebezpieczeństwo podczas użytkowania.

Jazda na gazie jest opłacalna tylko w przypadku pokonywania dużych dystansów. Jeśli sporadycznie używasz samochodu i poruszasz się najczęściej w mieście, nie warto zwracać sobie głowy instalacją gazową. W takim wypadku bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup auta zasilanego olejem napędowym lub z małym silnikiem benzynowym.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...