Zakup używanego samochodu - oględziny auta

Zakup używanego samochoduStan techniczny samochodu używanego jest najważniejszym - obok ceny - czynnikiem decydującym o zakupie pojazdu.

Wynik oględzin auta to podstawa.

Pierwsza złota zasada - nie kupuj samochodu sam: postaraj się, aby towarzyszyła Ci druga osoba. Jej obiektywne, najlepiej fachowe spojrzenie (np. zaufany mechanik samochodowy) może okazać się nieocenione. Pomoc drugiej osoby w ocenie stanu samochodu może zapobiec nabyciu przez Ciebie psującego się na każdym skrzyżowaniu złomu.

Druga złota zasada: nigdy nie wybieraj się na oględziny samochodu wieczorem lub o zmierzchu - jedynie światło dnia jest w stanie wykazać wszelkie ewentualne wady pojazdu.

Oględziny samochodu używanego

Na co warto zwracać szczególną uwagę podczas oględzin samochodu używanego? Ocena stanu nadwozia to sprawa priorytetowa. Wszelkie widoczne ogniska korozji mogą być dyskwalifikujące. Dokładnie sprawdź każdy centymetr kwadratowy nadwozia, oceń, czy blacha nie jest powyginana od zderzenia. Jeśli auto jest wypucowane, nawoskowane i błyszczące, bądź szczególnie podejrzliwy - sprzedający może chcieć w ten sposób odwrócić uwagę od jakichś wad pojazdu. Aby sprawdzić grubość powłoki lakierniczej warto zaopatrzyć się w miernik (niektórzy w tym celu używają zwykły magnes), który będzie potrafił wykryć wszelkie ślady napraw blacharskich.

Sprawdź, czy z silnika nie cieknie olej: jeśli tak, jego przyszły właściciel powinien przygotować się na natychmiastowe wydatki. Oceń poziom oleju i płynu chłodniczego - jeśli właściciel nie dbał o ich prawidłowe ilości, silnik wkrótce może się nadawać do generalnego remontu. Sprawdź, czy auto bez problemu zapala za pierwszym razem. Pamiętaj też, że zbyt czysty, wymyty silnik również jest podejrzany - "normalny" silnik powinien być suchy i zakurzony.

Inne konieczne do sprawdzenia elementy: stan zawieszenia i amortyzatorów (nieodzowne warunki bezpiecznej eksploatacji), stan licznika, osadzenie przednich reflektorów i kierunkowskazów, data przydatności akumulatora, opony (płytki bieżnik opon świadczy o tym że wkrótce będziesz musiał je wymienić!), instalacja gazowa - jeśli jest zainstalowana w samochodzie (samochód powinien bez problemu zapalić na ciepłym silniku). Sprawdź również wymienione w ogłoszeniu wyposażenie dodatkowe, np. klimatyzacja, ABS, szyby elektryczne.

Zakup samochodu używanego - jazda próbna

W trakcie jazdy próbnej samochodem używanym koniecznie sprawdź hamulce: nożny i ręczny. Dokładnie wsłuchaj się w pracę silnika, sprawdź układ kierowniczy - zwróć uwagę, czy samochodu nie ściąga na bok. Jeśli oględziny wykazały drobne wady samochodu, narażające kupującego na natychmiastowe wydatki (np. zużyte opony samochodowe), jest to doskonała okazja do targowania się ze sprzedającym.

Nie daj się złapać na okazje cenowe, które są zazwyczaj przykrywką dla samochodów z ukrytymi wadami. Przed zakupem koniecznie sprawdź numer nadwozia i silnika, dokładnie zapoznaj się z książką serwisową. Bądź cierpliwy i dokładny, nigdy nie działaj pochopnie. Jeśli wszystko jest w porządku, a samochód podoba Ci się - czas na podpisanie umowy.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...