Wymiana akumulatora i ładowanie

Wymiana akumulatoraNajczęściej w miesiącach zimowych zauważamy problemy z uruchomieniem auta. Dzieje się tak ponieważ w niskiej temperaturze spada pojemność elektryczna akumulatora. Zasadniczo sam podzespół jest bezawaryjny, jednak po okresie 4 - 6 lat ulega wyeksploatowaniu i musimy wymienić na nowy.

Wprawdzie nie ma konkretnej zasady co do długości działania sprzętu (niektóre trzeba wymienić poniżej 4 lat, inne działają znacznie dłużej niż zakładał producent), my natomiast możemy przedłużyć ten okres. Współczesne akumulatory są bezobsługowe co oznacza, iż nie trzeba dolewać wody destylowanej lub demineralizowanej. Jest zamiast tego zainstalowany czujnik - w momencie gdy dioda pali się na zielono wszystko jest "ok.", kolor czarny oznacza rozładowany, żółty / biały konieczność wymiany.

Wyjęcie i ładowanie

Wbrew pozorną odłączenie baterii może sprawić kłopoty. Po pierwsze w nowych modelach aut trzeba sprawdzić czy w ogóle mamy możliwość samodzielnej ingerencji. Wielu producentów stosuje skomplikowany układ elektroniczny i gdy nagle pozbawi się go zasilania może dojść do usterki. W mniej zaawansowanych samochodach trzeba pamiętać, ze po wyjęciu akumulatora centralny zamek przestaje działać lub automatycznie zamyka samochód.

Do wyjęcia baterii należy ustawić samochód na płaskiej i twardej nawierzchni. A sam akumulator wyciągać pionowo ze względu na ciężar. Samo podpięcie do prostownika jest proste, dodatkowo dobrze jest jeśli mamy możliwość poluzować cele w baterii (w końcowej fazie ładowania gazy mogą się rozszerzyć i rozsadzić obudowę), Sam akumulator powinien się lądować maksymalnie 10 godzin. Należy uważać by go nie przeładować i uszkodzić. Przy ponownym montażu istotne jest by najpierw założyć klemę dodatnią a potem ujemną i oczywiście dobrze dokręcić śruby montażowe.

Awaryjne ładowanie

Najczęściej w mroźne dni zdarza nam się korzystać z pomocy przy odpaleniu auta. Trzeba pamiętać by odpowiednio podłączyć akumulator ("czerwony" do auta z działającym baterią, następnie do rozkodowanego. Czarny do minusa "naładowanego" potem do masy w "rozładowanym"). Następnie należy przez kilka minut trzymać silnik włączony by naładować baterie. Gdyby zgasł należy powtórzyć wszystko od początku. W sytuacji w której nie uda nam się odpalić samochodu, powinnyśmy pomyśleć o innym sposobie dotarcia do pracy.

Wymiana

Wybierając nowy akumulator pamiętajmy o dobraniu takiego, który ma odpowiadające naszemu samochodowi parametry dotyczące pojemności, prądu rozruchowego oraz rozmiaru i sposobu mocowania. Najczęściej na forach internetowych możemy znaleźć wskazówki np. zakup baterii o większej mocy niż sugeruje producent. Trzeba pamiętać by nie przesadzić i przed kupnem dopytać obsługi sklepu, znajomych lub po prostu mechanika. A samą wymiana o ile jest możliwa bez wizyty w serwisie, wykonujemy zgodnie z wcześniejszym opisem.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...