Wybór odpowiedniego samochodu

Odpowiedni samochódWybór odpowiedniego samochodu.

Obecnie nieodłącznym elementem życia jest przemieszczanie się i nie chodzi mi tutaj o migrację ludzi tylko o środki transportu, z jakimi większość populacji ma do czynienia, tj. kolej, komunikacja miejska czy własny środek transportu. Najpopularniejszym z nich oczywiście jest samochód.

Każdy człowiek chciałby mieć swój własny samochód wymarzony niezawodny i żeby jeszcze jakoś się prezentował. Wielu z nas już go posiada niektórzy nawet kilka. Dla tych, którzy są na etapie zakupu mam kilka wskazówek, jakiego wyboru dokonać.

Młodzi ludzie często chcą mieć mocne auto czy to będzie jakieś coupe kombi czy sportowe auto często nie zastanawiają się nad tym tylko sugerują się osiągami nie istotne, jakie są koszty eksploatacji i zużycia paliwa. Często potem są zdziwieni kosztami, jakie ponoszą. Po pierwsze musimy zadać sobie pytanie, do czego ma nam to auto służyć.

Czy nasz budżet jest w stanie ogarnąć koszty związane z posiadaniem takiego auta? Czy jesteśmy samotni lub czy mamy duża rodzinę? Jaki rodzaj paliwa wybrać?

A wiec zastosowanie samochodów jest bardzo szerokie, ale nikt przez okres, jaki użytkuje dane auto nie będzie korzystał tylko z jednej alternatywy takiej jak dalekie trasy po autostradzie, ekstremalne jazdy po bezdrożach, czy zwykły codzienny dojazd do pracy a może niedzielna jazda do kościoła. Należałoby pod tym względem zakup dostosować do tego, z czego najwięcej mamy zamiar korzystać. Jeśli dużo jeździmy musimy mieć solidniejsze auto o niedużym spalaniu. Najlepiej Niemca klasy Premium z silnikiem diesla no chyba, że ktoś woli się bawić z przeróbką benzyniaka na lpg - instalacja gazowa. Koszt samej przeróbki jest dość duży a ceny gazu wcale nie powalają na kolana. Biorąc pod uwagę, że silnik benzynowy zawsze spali nam więcej niż diesel to jak zainstalujemy mu gaz to spali go jeszcze więcej niż dotychczas benzyny.

Oczywiście wiadomo, że lpg jest tańsze od oleju napędowego, ale w przeliczeniu na koszty związane ze zużyciem, co się wiąże z wydatkami różnica jest stosunkowo niewielka na korzyść gazu. Mimo to osobiście polecałbym diesla. Za zaoszczędzone pieniądze z przeróbki na instalacje lpg możemy sobie je przeznaczyć na np. wymianę zawieszenia rozrządu lub innych elementów, które się zużywają. Druga sprawa to, że diesel jest znacznie bardziej wytrzymały na duże przebiegi. Dziś bardzo popularne są suwy nadają się w lekki teren i na długie trasy są też stosunkowo pojemne i dają większe poczucie bezpieczeństwa. Wysokie wygodne miejsce za kierownicą daje nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wybór takiego auta to świetna opcja dla bardziej majętnych ludzi. Koszty eksploatacyjne są dość wysokie takie jak drogie ogumienie większe zużycie paliwa czy pełno syntetyczne oleje. Również ceny części zamiennych są dosyć kosztowne.

Dla ludzi dojeżdżających codziennie do pracy na stosunkowo niewielkich odległościach małe autko tu już jak najbardziej z silnikiem benzynowym, dlatego że w warunkach zimowych i przy częstym gaszeniu i zapalaniu silnika nie musimy się martwić i myśleć o nagrzaniu silnika i turbiny a także o ostygnięciu jej, aby silnik wyłączyć. Tego typu pojazdy to dobre rozwiązanie również dla kierowców, którzy sporadycznie używają samochodu np. wyjazd na zakupy czy do rodziny. Koszty utrzymania takiego auta jest stosunkowo nie duży a małe przebiegi wiążą się z niewielkimi kosztami tankowania pojazdu. Polski rynek samochodów używanych jest zasypany szrotami z zachodu tak, że naprawdę trzeba rozsądnie podejść do zakupu. Odradzam kupowanie w komisach lepsza opcja to prywatna osoba, która dbała w miarę swoich możliwości o auto. Nawiązałem również do kolei i transportu miejskiego, z których warto również korzystać między innymi w drodze po nasz wymarzony samochód.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...