Wybieramy łańcuchy śniegowe

Zima zwykle zaskakuje wszystkich. Zasypiają służby drogowe, które zbyt późno wypuszczają na drogi pługi i piaskarki, zasypiają kierowcy, którzy zapominają o zmianie opon na zimowe. Zdarza się to najczęściej w dużych miastach, mieszkańcy mniejszych, a zwłaszcza górskich, starają się o tym pamiętać. Oni też bardzo często, oprócz dobrych zimowych opon mają również łańcuchy śniegowe. Jak je wybrać? W jakich warunkach ich używać?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do wyboru. Jednak jest jasno sprecyzowane przez kodeks drogowy, kiedy można ich używać, a kiedy nie. Odpowiedź podpowiada już sama nazwa - łańcuchy śniegowe używane są wtedy, gdy jezdnia pokryta jest śniegiem lub lodem. W przypadku czarnej nawierzchni jest to bezzasadne. Dlatego też najlepszym targetem dla producentów tego sprzętu są mieszkańcy górskich rejonów, ale też turyści. Jak wybrać łańcuchy?

W pierwszej kolejności należy dobrać wielkość ogniw, które tworzą łańcuch. Standardem są te dwunastomilimetrowe, które stosuje się przy większości samochodów, jednak dla tych, które posiadają większe koła, sprzedawcy proponują "dziewiątki", a dla samochodów terenowych nawet "szesnastki". Wielkość ogniw związana jest z wytrzymałością łańcucha, a chodzi przecież o to, żeby nie zostały zerwane.

Obok tego czynnika, należy wybrać układ łańcuchów. Najpopularniejsze są te z układem w drabinkę, ale zdecydowanie lepszą przyczepność zapewnią łańcuchy, których ogniwa tworzą romby. Warto jednak zasygnalizować sprzedawcy w jakich warunkach będziemy łańcuchów używać - każdy układ sprawdza się inaczej przy różnych manewrach.

Łańcuchy na koła należy przetestować jeszcze przed wyjazdem. Mimo że te do samochodów osobowych zwykle szybko się montuje, to żeby zrobić to prawidłowo, trzeba nabrać nieco wprawy. Na koniec bardzo ważna zasada. Łańcuchy na kołach to inna technika jazdy - dynamiczna. Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie może skończyć się ich zerwaniem, a tego przecież nie chcemy. Zwłaszcza, że cena łańcuchów z dobrej stali to koszt rzędu kilkuset złotych. Bezpieczeństwo podczas jazdy wydaje się jednak bezcenne.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...