Wodór - paliwo przyszłości

Paliwo - wodórDobrze znany pierwiastek, jakim jest wodór, może zrewolucjonizować branżę motoryzacyjną. Nowe paliwo sprawi, że samochody ekologiczne staną się znacznie bardziej praktyczne.

Problem baterii

Obecnie na rynku panuje bardzo duże zainteresowanie pojazdami elektrycznymi. Są one ciche i bezemisyjne co wprawia w zachwyt ekologów. Niestety nie są one wolne od wad. Najwięcej komplikacji powoduje konieczność stosowania baterii.

Pierwszym poważnym problemem, obecnie oferowanych samochodów, jest ich zasięg. W większości modeli nie przekracza ona wartości dwustu kilometrów. Wyjątkiem jest Tesla S, która w topowej wersji może przejechać nawet sześćset kilometrów. Jednak jest to wynik osiągalny tylko w sytuacji gdy kierowca ściśle stosuje się do zasad "eco driveningu". Ponadto Tesla to samochód drogi i raczej nieosiągalny dla przeciętnego obywatela. Dwieście kilometrów w zupełności wystarczy do jazdy miejskiej, ale co w przypadku dalszej podróży? Trzeba ładować baterie na trasie.

No właśnie… Ładowanie to kolejny problem. Zajmuje ono wiele godzin, co znacząco wydłuża każdą podróż. Przykładowo - dystans z Warszawy do Gdańska (czyli około czterystu kilometrów) trzeba by było rozłożyć na minimum dwa etapy. A zatem samo ładowanie zająć może szesnaście godzin! Klasycznym samochodem spalinowym w takim czasie można dojechać ze stolicy nad wybrzeże… Bułgarii!

Dodatkowo baterie z czasem się zużywają. Większość producentów oblicza ich żywotność na około dwieście tysięcy kilometrów. Po tym czasie trzeba je wymienić na nowe, co niestety niesie za sobą spore koszty, która nierzadko liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych.

Wodór lepszy pod każdym względem

Tu trzeba zaznaczyć, że wodór również napędza silniki elektryczne. Jak? Poprzez ogniwa, w których jest łączony z tlenem. Na skutek reakcji chemicznej powstaje duża ilość energii, która jest przetwarzana na prąd i służący do napędu samochodu.

Wodór rozwiązuje wszystkie problemy współczesnych modeli elektrycznych. Jest gazem, który można łatwo wtłoczyć do zbiorników. Operacja trwa mniej więcej tyle samo ile zatankowanie zwykłej benzyny.

Dzięki bardzo dużej wydajności systemu ogniw wodorowych, zasięg takich konstrukcji również jest porównywalny ze zwykłymi samochodami spalinowymi.

Użytkowanie samochodu wodorowego jest porównywalne z obsługą klasycznego auta spalinowego. Różnica jest tylko taka, że nie wytwarza ona żadnych szkodliwych substancji, gdyż z jego rury wydechowej wydobywa się tylko… woda!

Gdzie tankować?

Obecnie jedynym problemem wodoru jest fakt, że nie da się go zatankować w Polsce. Najbliższa stacja oferująca ten gaz znajduje się w Niemczech w okolicach Berlina. Inne punkty sprzedaży ulokowane są także w Czechach, Danii, Austrii oraz Szwajcarii.

Ponadto żadna z firm nie wytwarza wodoru na skalę masową. Oznacza to, że nie ma jeszcze tanich metod jego produkcji. Na nielicznych stacjach jego cena waha się w okolicy dziecięciu euro. Jest więc drożej niż w przypadku klasycznych paliw ropopochodnych.

W tej chwili na świecie są tylko dwie firmy, które oferują auta wodorowe. Jest to Toyota, ze swoją Mirai, oraz Hyundai z ix35 Fuel Cell. Modele są oferowane tylko na wybranych rynkach, i jak nietrudno jest się domyślić - Polska nie należy do tego grona. Zresztą ceny również nie są specjalnie zachęcające. Aby stać właścicielem Toyota trzeba wydać ponad sześćdziesiąt tysięcy euro. Hyundai jest nieco tańszy - pięćdziesiąt pięć tysięcy.

Wodór to przyszłość

Czy tego chcemy czy nie, motoryzacja przechodzi rewolucję. Po ponad stuletniej dominacji ropy, świat staje się "eko". Pojazdy elektryczne coraz śmielej zdobywają rynek. Być może już wkrótce to wodór stanie się prawdziwym paliwem przyszłości.

Brzmi to niewiarygodnie? Być może, ale jeszcze dwadzieścia lat temu nikt nie wierzył w sukces napędu hybrydowego. Krytycy podkreślali, że jest to rozwiązanie drogie, skomplikowane i mało wydajne. Tymczasem z roku na rok modele spalinowo-elektryczne zdobywają rynek. Nawet polscy kierowcy doceniają ich oszczędność i niezawodność. Być może już za kilka lat to samo czeka napęd wodorowy.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...