Wentylatory osiowe i promieniowe

Podział wentylatorów na osiowe i promieniowe jest jednym z najpopularniejszych podziałów takich urządzeń.

Wentylatory promieniowe cechują się przetaczaniem dużych mas powietrza pod wysokim ciśnieniem. Pozwala to na zastosowanie ich w wielu gałęziach przemysłu. Te wentylatory można montować również przy ujściach kanałów, sprawdzają się więc znakomicie jako wentylatory kanałowe.

Wentylatory promieniowe

Modele promieniowe można dodatkowo podzielić na bębnowe oraz poprzeczne. Wentylatory promieniowe bębnowe cechują się znacznie większa szerokością wirnika, co pozwala na uzyskanie wysokiej skuteczności pracy przy jednoczesnych niewielkich gabarytach urządzenia. Ponadto, niekwestionowaną zaletą takich wentylatorów jest ich cicha praca.

Wentylatory promieniowe bębnowe są więc często wykorzystywane w urządzeniach klimatyzacyjnych, gdzie niehałaśliwa praca jest bardzo istotna. Kolejny typ, wentylatory promieniowe poprzeczne są bardzo interesującym typem wentylatorów. W takich urządzeniach powietrze jest kierowane w poprzek wirnika, co sprawia, że jego prędkość jest dwukrotnie większa. Takie wentylatory wykorzystuje się zwłaszcza w systemach chłodniczych, są tak bardzo skuteczne. Nowoczesne i profesjonalne wentylatory osiowe również wykorzystywane są bardzo często, ale nie tylko w przemyśle.

Wiele z takich wentylatorów znakomicie nadaje się do użytku domowego. Wentylatory osiowe można podzielić na modele przeciwbieżne oraz śmigłowe. Wentylatory osiowe przeciwbieżne składają się z dwóch mniejszych wentylatorów, co nie wymaga już montowania kierownicy w takich wentylatorach, ponieważ w tym przypadku nie mamy do czynienia z zawirowaniami gazów. Takie wentylatory spotykamy w układach wentylacyjnych kopalni oraz na dużych okrętach. Nowoczesne wentylatory specjalne o typie śmigłowym stosowane są zarówno w przemyśle jak i w naszych domach czy miejscach pracy. To popularne wiatraczki, które często wykorzystujemy w cieplejsze dni. Te większe wentylatory osiowe śmigłowe znajdują zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...