Ubezpieczenie OC samochodu

Polisa ubezpieczenia OC samochodu. Rzeszom kierowców ubezpieczenia komunikacyjne towarzyszą niemal codziennie. Część z nich to początkujący kierowcy, którzy nierzadko nie wiedza jakie mają z tego tytułu obowiązki oraz prawa.

Mogą oni całymi latami tkwić w nieświadomości. Podstawowe informacje o ubezpieczeniach samochodowych należałoby przekazywać już na kursie prawa jazdy. Kierowca, który nie rozumie czym jest OC nie powinien być dopuszczony do ruchu. Do najczęściej kupowanych ubezpieczeń należy obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC oraz m. in. AC czy assistance.

Obowiązek wykupienia polisy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) pojazdów mechanicznych określony został w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z art. 23 ustawy ubezpieczeniowej, właściciel pojazdu mechanicznego musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC na wypadek szkód jakie może wyrządzić. Polisa OC ma zapewnić wypłatę odszkodowania osobom pokrzywdzonym przez ubezpieczonego, ale chroni ona także kieszeń sprawcy kolizji czy wypadku ponieważ w razie braku takiej polisy musiałby on z własnej kieszeni pokryć straty poszkodowanych.

Koszt obowiązkowego ubezpieczenia samochodu jest stosunkowo niski, dlatego nie warto ryzykować kary za jego brak. A kary te są bardzo nieprzyjemne. W najlepszym wypadku może to skończyć się grzywną w wysokości kilkuset euro. Natomiast konsekwencje finansowe będą znacznie poważniejsze, jeśli kierujący pojazdem spowodował szkody, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił ofiarom odszkodowanie. Kwota wypłaconego przez Fundusz odszkodowania podlega zwrotowi. W grę wchodzić może także dożywotnia renta dla ofiar wypadku. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nawet jeśli kierowca miał aktualne OC, ale spowodował wypadek w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem narkotyków to jego polisa OC nie uchroni go przed odpowiedzialnością finansową i prawdopodobnie będzie musiał zwrócić to co zostanie wypłacone poszkodowanym. Również sprzedaż samochodu i nie zgłoszenie tego ubezpieczycielowi może narazić Cie na problemy. Do czasu poinformowania ubezpieczyciela o transakcji zarówno kupujący jak i sprzedający ponoszą wspólną odpowiedzialność za opłacenie składki OC.

Coraz więcej kierowców w Polsce staje się świadoma w kwestii ubezpieczeń i co roku porównują oni ceny polis w różnych towarzystwach. Dzięki temu mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jeśli chcesz zrezygnować z usług dotychczasowego ubezpieczyciela, pamiętaj, aby nie później niż na jeden dzień przed końcem aktualnego okresu ubezpieczenia powiadomić na piśmie zakład ubezpieczeń o wypowiedzeniu umowy OC. Złożenie wypowiedzenia OC jest konieczne, aby polisa nie została automatycznie przedłużona na kolejny rok.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...