Sposoby na sprzedaż samochodu - komis, skup samochodów

Skup samochodówSposobów na sprzedaż samochodu jest naprawdę wiele.

Sprzedaż bezpośrednia

Można zdecydować się na sprzedaż bezpośrednią, angażującą dwie strony: osobę sprzedającego i kupującego. To najprostsza i najczęściej wykorzystywana forma sprzedaży auta, pozwalająca na posiadanie właścicielowi auta pełnej kontroli nad całym procesem. Niestety, poszukiwanie nabywców na własną rękę nierzadko bywa uciążliwe i czasochłonne. Wiele osób woli załatwić kwestię sprzedaży auta w wygodny sposób, a mianowicie: oddając je do komisu.

Komis samochodowy

Komis samochodowy jest miejscem, które pośredniczy w sprzedaży samochodu pomiędzy jego właścicielem a kupującym. Sprzedaż samochodu w komisie jest określona w umowie komisowej. Dokument ten należy do umów cywilnoprawnych. Komisant, czyli zleceniobiorca podejmuje się zobowiązania kupna lub sprzedaży danego przedmiotu na rzecz komitenta, który w obecnym układzie jest zleceniodawcą. Jego obowiązkiem jest uiszczenie prowizji w odpowiedniej wysokości. Wyróżnia się kilka rodzajów umów komisowych, między innymi umowę odpłatną, konsensualną, wzajemną oraz zobowiązującą obie strony.

Jak wygląda sprzedaż samochodu za pośrednictwem komisu samochodowego?

Właściciel auta oddaje auto do wybranego komisu, a firma zajmuje się znalezieniem kupca i sprzedażą pojazdu. Wartość auta zostaje pomniejszoną o prowizję, którą posiadacz samochodu musi zapłacić na rzecz pośrednika. Aby mieć pewność, że sprzedajemy auto z zyskiem warto wybrać najlepszy komis, pozwalający nam na spokojne zajęcie się pracą czy innymi obowiązkami, bez myślenia o transakcji sprzedaży auta. Istotnych jest wiele kwestii, takich jak strona internetowa komisu, kontakt z firmą, wygląd punktu oraz przeprowadzanie czynności formalnych, takich jak podpisywanie umowy czy przygotowywania samochodu do sprzedaży.

Strona internetowa komisu powinna od początku budzić nasze zaufanie. Musi być to witryna profesjonalna, stanowiąca rzetelną wizytówkę przedsiębiorstwa. Podobne wymagania mamy w kwestii kontaktu. Oczekujemy pełnego profesjonalizmu, ale jednocześnie życzliwości i indywidualnego podejścia do klienta. Musimy jednak pamiętać, ze wizja, jaką dany komis przedstawia w sieci czy roztoczy po rozmowie telefonicznej, to wciąż za mało. Pełniejszy obraz da nam tylko osobista wizyta w punkcie i przyjrzenie się, jak wygląda w nim sprzedawanie samochodów. Jako potencjalni współpracownicy mamy prawo przyjrzeć się samemu komisowi oraz zawieranym transakcjom. Ważny jest wygląd placu, na jakim ustawione są samochody oraz biura, w jakim dokonuje się podpisywania umów. Warto dowiedzieć się, czy cena pojazdu jest odpowiednio wyeksponowana. Jeśli jakikolwiek aspekt budzi nasze wątpliwości, zdecydujmy się na wizytę w innym komisie.

Oddawanie samochodu pośrednikowi powinno dawać nam pewność, że auto jest w dobrych rękach i z pewnością zostanie sprzedane z zyskiem. Nie musimy zdecydować się na pierwszy komis, na którego ofertę trafiliśmy. Przedtem warto zapoznać się z opiniami innych klientów, zrobić wywiad środowiskowy wśród znajomych oraz poświęcić trochę czasu na osobiste wizyty w danych punktach. Bardzo ciekawym sposobem jest pojawienie się tam jako potencjalny kupiec i przyjrzenie się procesowi sprzedaży samochodu. Pozwoli nam to na ustalenie, czy proces ten przebieg dokładnie tak, jak oczekiwaliśmy. Obecnie jednak obserwujemy dążenie komisów samochodowych do perfekcji w dokonywaniu transakcji oraz spełnianiu wymagań współczesnych klientów.