Spalanie - ile kosztuje eksploatacja samochodu

26Spalanie to jedno z podstawowych kryteriów, którymi kierują się Polacy przy zakupie samochodów. Trzeba jednak wiedzieć, że wcale nie jest to czynnik jedyny warty rozważenia.

Mało tego, można pokusić się nawet o stwierdzenie, że to czynnik mniej istotny, bo wydatki ponoszone na paliwo, zwłaszcza w przypadku samochodów eksploatowanych w prywatnych rękach, wcale nie są tak istotne, jak mogłoby się wydawać.

Nie tylko spalanie samochodów używanych przekłada się na koszty ich eksploatacji, ale także ceny części zamiennych, koszty serwisowania i napraw, ubezpieczenia i podatki... Słowem, opłat jest znacznie więcej, a rynek samochodów używanych kusi. Przy obecnych bardzo wysokich cenach nowych samochodów znacznie bardziej opłacalne wydaje się poszukania auta kilkuletniego, ale za to już o kilkadziesiąt procent tańszego, a przy tym wciąż jeszcze dającego nadzieję na dalszą umiarkowanie bezproblemową eksploatację.

Jeśli chodzi o spalanie, błędem jest też twierdzenie, że im mniejszy silnik, tym niższe spalanie. Można tu przytoczyć przykład archaicznej jednostki napędzającej Fiata 126p - 0,6-litrowy silniczek wymagał w zależności od stylu jazdy nawet 8-10 litrów benzyny na 100 kilometrów. Tymczasem nowoczesne jednostki, montowane w znacznie cięższych i znacznie większych samochodach, na dodatek dysponujące pojemnościami 1,6-2,0 l potrafią w wielu wypadkach zadowolić się ledwie połową podanych wyżej wartości. W przypadku samochodów z silnikiem diesla efektywne spalanie może być jeszcze niższe.

Jeszcze inną stronę zagadnienia stanowią samochody hybrydowe, z reguły łączące tradycyjny silnik spalinowy z elektrycznym agregatem, w zależności od modelu napędu przenoszącym moc na którąś z osi bądź też jedynie wspomagającym drugi z silników. Tam także warto zwrócić uwagę na spalanie - pierwsze toyoty prius, mimo że znacznie droższe od tradycyjnych odpowiedników, nie oferowały wcale tak niskiego spalania, by z ekonomicznego punktu widzenia ich zakup uznać za opłacalny. Niemniej jednak to właśnie japońskie hybrydy podbiły serce celebrytów i gwiazd wielkiego ekranu.

A przecież propozycji nie brakuje - jest jeszcze Honda Jazz Hybrid, Lexus CT 200h, Opel Ampera i wiele innych samochodów posiadających napęd hybrydowy o zauważalnie niższym apetycie na paliwo. Wreszcie i sama Toyota poczyniła spore postępy, wprowadzając na rynek kolejne generacje coraz lepszego już Priusa. Nadal jednak trzeba przejechać wiele tysięcy kilometrów, zanim wyższy koszt zakupu samochodu hybrydowego uda się zrekompensować niższym spalaniem.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...