2Cztery litry paliwa na sto kilometrów - czy to jest w ogóle możliwe?

Oczywiście, wtedy, gdy człowiek porusza się samochodem wyposażonym w nowoczesny napęd hybrydowy. Napęd hybrydowy to połączony napęd spalinowy i elektryczny, wzajemnie się wspomagający w czasie jazdy. Jego działanie najlepiej objaśnić na przykładzie auta hybrydowego, jakim jest Honda Insight. To konkurent Toyoty Prius, która jest obecnie najpopularniejszym na świecie samochodem hybrydowym. Jak działa jej napęd? Składa się on z silnika benzynowego o pojemności 1.3 litra IMA oraz z silnika elektrycznego o mocy 10KM.

Więcej…

Decyzja, jaki samochód powinniśmy kupić najczęściej uzależniona jest od zasobności naszego portfela. Jeśli Cię na to stać - kupuj nowy. Należy jednak pamiętać, że nowe samochody notują największy spadek wartości w ciągu zaledwie kilku lat użytkowania.

Więcej…

Skup aut używanych - sprzedaż samochodu do skupuChcąc sprzedać swój samochód, należy brać pod uwagę wysoki stopień konkurencyjności w podobnym przedsięwzięciu - ogłoszenia motoryzacyjne nasycone są bowiem mnogością ofert, spośród których przez potencjalnych nabywców wybierane są te najbardziej atrakcyjne.

W celu wypromowania własnej oferty, niezbędne staje się podjęcie kilku istotnych kroków, zmierzających do wzbudzenia zainteresowania sprzedawanym samochodem. Jakie sposoby na zbycie auta są najbardziej skuteczne oraz jak sprzedać samochód szybko i z zadowalającym zyskiem?

Więcej…

 

 

Samochód nowy kontra używany?

Używany samochódAuto nowe czy używane? Większość Polaków kupuje samochody używane chociaż jeżeli dokładnie przeanalizujemy wszystkie koszty związane z eksploatacją używanego samochodu często jest to nieekonomiczne. Samochody w naszym kraju według statystyk to głównie auta, które mają powyżej 10 lat. Stanowią one około 55% naszego rynku motoryzacyjnego.

Gdy spojrzymy na ilość sprzedawanych nowych aut i odliczymy od nich pojazdy flotowe wykorzystywane przez firmy to rynek ten wygląda mizernie. Dlaczego Polacy nie kupują nowych aut? Wytłumaczenie tego faktu wydaje się oczywiste: bo za mało zarabiają! Jednak nie jest to do końca prawdą. Wynika to również z braku podstawowej choćby, analizy kosztów przed podjęciem decyzji jakie auto kupujemy. Gdy kupujemy samochód, szczególnie z drugiej ręki nie zwracamy uwagi na to jaki dokładnie pojazd jest nam potrzebny i jaki jesteśmy w stanie utrzymać. Kupowanie środka lokomocji w wersji nadwozia kombi i o pojemności silnika 2, 0 l, nie ma ekonomicznego uzasadnienia jeżeli wystarczy nam hatchback o pojemności 1. 4 l. Duże znaczenie ma również marka.

Jeżeli nasze zarobki są niskie albo przeciętne to zakup samochodu marki luksusowej jest wręcz nieodpowiedzialny. Takie samochody są drogie i przeciętnie zarabiający Polak może je kupić dopiero gdy osiągną wiek około 15 lat, a co za tym idzie również przebieg wysokości 170- 250 tyś km. W tym momencie należy już dokonać pewnych napraw wynikających z naturalnego zużycia niektórych elementów, a w przypadku marki luksusowej części są często bardzo drogie! Zróbmy proste wyliczenie kosztów zakupu i eksploatacji auta klasy B(najczęściej wybierany segment) na przestrzeni 15 lat.

NOWE CZY UŻYWANE?

W ciągu wymienionych 15 lat przy średniej lub dużej intensywności w użytkowaniu samochodu (przebieg roczny na poziomie 12 - 20 tyś km) wymienimy około 3 samochody używane. Każdy z nich będzie kosztował około 8 tyś złotych. Daje nam to już 24 tyś zł. Biorąc pod uwagę taki przebieg oraz fakt, że przy tej cenie będą to samochody powyżej 12 lat musimy liczyć się z naprawami. W każdym aucie używanym powinniśmy (aby pojeździć nim te 5 lat) wymienić na starcie rozrząd, olej silnikowy, świece oraz filtry: oleju, powietrza, paliwa (przyjmijmy 1000 zł). Do tego bardzo często dochodzą opony (koszt w zależności od rozmiaru i rodzaju przyjmijmy 700 zł) i akumulator( przyjmijmy 300 zł). W ciągu tych pięciu lat dojdą nam jakieś inne naprawy np. sprzęgło, hamulce, układ chłodzenia, zawieszenie itp. (przyjmijmy że wygeneruje to koszt 2000 zł).

Przeliczmy:

  1. Zakup - 3 razy 8000 zł = 24. 000 zł
  2. Naprawy na start - 3 razy 1000 zł = 3. 000 zł
  3. Dodatkowe koszty (opony + akumulator) - 3 razy 1000 zł = 3. 000 zł
  4. Naprawy związane z eksploatacją - 3 razy 2000 zł = 6. 000 zł Suma = 36 000 zł

Obliczyliśmy że łącznie kosztuje nas to 36 tyś zł. Jest to wyliczenie optymistyczne nie uwzględniające możliwości dodatkowych kosztów takich jak naprawa układu klimatyzacji, naprawy lakiernicze czy naprawa skrzyni biegów. W takim przypadku koszty te mogą wzrosnąć np. do 40 tyś zł. Przez 15 lat ciągle jeździmy de facto starym samochodem i modlimy się żeby znowu coś nie nawaliło! Komfort jazdy w porównaniu do nowszych aut pozostawia często wiele do życzenia, a również wygląd samochodu z racji wieku nas nie zadowala.

Może jednak auto nowe?

W klasie B możemy kupić nowy samochód już za około 40 - 45 tyś złotych. Nawet w uboższej wersji wyposażenia zwykle posiada on więcej systemów i gadżetów niż auto używane w cenie 8 tyś zł. Jeżeli dbamy o nasz samochód to nawet przy przebiegu 20 tyś km rocznie powinien on bez problemu i względnie bezawaryjnie służyć nam te 15 lat i osiągnąć przebieg 250 tyś km. Przez te lata będziemy cieszyć się nowoczesnym autem, o nowoczesnym wyglądzie, którym komfortowo i bez stresu, ze coś się zepsuje będziemy podróżować gdzie tylko chcemy.

Naprawy eksploatacyjne dosięgną nas o wiele później niż w przypadku auta używanego i nie będą one tyle kosztować. Wychodzi na to, że w ciągu 15 lat wydamy te same lub niewiele większe pieniądze, a będziemy cieszyć się o wiele większą satysfakcją z zakupu. Jeżeli nie stać nas na bezpośrednie kupno auta to można skorzystać z opcji: kupna na raty, kupna w kredycie 50 na 50, a może opłaci nam się leasing? Warto to przemyśleć.

 
4 elementy wyposażania dodatkowego które powinny znaleźć się w każdym samochodzie
Dodatkowe wyposażenieOd wielu już lat decyzja o zakupie samochodu nie kończy się na wyborze
Czym jest aquaplaning?
AquaplaningAquplaning, inaczej akwaplanacja jest zjawiskiem, w którym kierowca prowadzący pojazd jadąc po mo
Nowoczesny napęd hybrydowy

Cztery litry paliwa na sto kilometrów - czy to jest w ogóle...

Samochód nowy czy używany?

Decyzja, jaki samochód powinniśmy kupić najczęściej uzależn...

Wynajem busów Kraków - czy to dobry pomysł na biznes?

Wiele osób planując otwarcie własnej firmy zastanawia się j...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów - Warszawa, Łódź

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...