Roszczenia za szkody samochodu powstałe w wyniku złego stanu drogi

Zły stan drogiRoszczenia za szkody samochodu powstałe w wyniku złego stanu drogi - procedury.

W sytuacji, gdy samochód został uszkodzony w wyniku jazdy po drodze, która ma zły stan techniczny, można żądać odszkodowania. Roszczenia należy w tym celu kierować do zarządcy drogi, bądź do jej właściciela.

Nie są to łatwe procedury, ale możliwe do przejścia i to z pozytywnym wynikiem.

Roszczenie likwidacji szkody samochodu - warunki

Żeby móc złożyć roszczenia dotyczące likwidacji szkody samochodu, trzeba spełnić pewne warunki. Przede wszystkim należy mieć pełną dokumentację zdarzenia, popartą notatką z miejsca zdarzenia wykonaną przez policję. Potrzebne będą zdjęcia, na których widać uszkodzone auto z numerami rejestracyjnymi, dziury, które spowodowały uszkodzenia, a także fotografie oznakowania drogi. Bardzo ważne mogą okazać się zeznania świadków zdarzenia, więc warto się za nimi rozglądać, gdy dojdzie do sytuacji, w której samochód zostaje uszkodzony. Warto również zrobić fotografie elementów auta, które odpadły w wyniku wjechania w dziurę. Należy również zabezpieczyć te elementy, bo mogą być dowodami rozstrzygającymi o wysokości odszkodowania.

Samochód z polisą AC

W sytuacji, gdy pojazd jest objęty polisą AC, sprawa z odszkodowaniem jest znacznie prostsza, niż gdy takiej polisy nie ma. Ubezpieczenie w takim wypadku jest wypłacane od ubezpieczyciela, a ten później zwraca się o jego zwrot do właściciela drogi. Często jednak pojazd nie ma polisy AC. Wtedy procedury uzyskania odszkodowania są nieco bardziej skomplikowane i wymagają sporo zachodu od poszkodowanego.

Do kogo złożyć roszczenie?

Żeby złożyć roszczenia dotyczące uszkodzeń pojazdu, należy wiedzieć do kogo trzeba się z tym zwrócić. Każda droga ma właściciela, bądź zarządcę odpowiadającego za jej stan techniczny. Jeśli do zdarzenia doszło na drodze miejskiej lub gminnej, to z roszczeniami należy się udać do odpowiedniego wydziału urzędu miejskiego lub gminnego. To te urzędy zarządzają drogami miejskimi i gminnymi. Gdy zdarzenie miało miejsce na drodze wojewódzkiej, to szkody zgłosić należy do zarządu dróg wojewódzkich przy urzędach marszałkowskich. W sytuacji, gdy doszło do uszkodzeń pojazdu na drodze krajowej, to trzeba się zwrócić do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Oddziały znajdują się we wszystkich miastach wojewódzkich.

Znając już zarządcę drogi, należy do niego zadzwonić i przedstawić w skrócie zaistniałą sytuację. Zarządca drogi powinien poinformować poszkodowanego, jak wygląda procedura starania się o odszkodowanie i jakie dokumenty są brane pod uwagę w rozpatrywaniu roszczenia. Należy też wypełnić odpowiedni wniosek o odszkodowanie. Dysponując kompletną dokumentacją nie trzeba się niczym martwić. Trzeba ją tylko wysłać, bądź dostarczyć osobiście do zarządcy drogi, na której zostało uszkodzone auto i czekać na rozpatrzenie dochodzonych roszczeń. Zarządca drogi po rozpatrzeniu roszczenia i jego uznaniu, może skierować sprawę bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela.

To on dalej zajmuje się sprawą, rozpatruje ją pod każdym względem i ocenia czy odszkodowanie się należy i w jakiej wysokości. Poszkodowanemu pozostaje tylko czekać na decyzję i ewentualną wypłatę pieniędzy.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...