Renault Twizy

Renault Twizy to prawdziwe auto przyszłości. Wygląda nietypowo i jest napędzane energią elektryczną.

Co więcej, gdy zdecydujemy się na wersję podstawową Twizy, nie będziemy potrzebować nawet prawa jazdy. Twizy jest niewielkim autkiem, o długości około 233 centymetrów, szerokości niecałych 120 cm i wysokości 146 cm.

Takim samochodem bez kłopotu można się poruszać po bardzo zatłoczonych ulicach, nie będzie też problemu ze znalezieniem miejsca do parkowania, szczególnie że w tylnym zderzaku zamontowany jest radar cofania. Według przeprowadzonych testów, Twizy skraca czas podróży na zakorkowanych drogach o 25 procent. W aucie zmieszczą się tylko dwie osoby, siedzące jedna za drugą. Kierownica pojazdu jest taka jak w samochodzie, ale już deska rozdzielcza przypomina bardziej wyświetlacze, jakie spotyka się w skuterach.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zamontowane są klasyczne pasy bezpieczeństwa, a w kierownicy umieszczona jest poduszka powietrzna. Mimo niewielkich rozmiarów, Twizy jest w stanie pomieścić w sobie trochę bagaży, choć oczywiście nie w takiej ilości, co zwykłe samochody osobowe. Schowki łącznie mają pojemność 63,3 litra. Przydatnym akcesorium jest półsztywna torba, o pojemności 50 litrów, którą mocuje się nad miejscem pasażera i przypina pasami. Torbę można wyjąć w każdej chwili, jeśli na tylnym siedzeniu ma usiąść druga osoba.

Jak na nowoczesne auto przystało, Twizy ma zainstalowany zestaw audio Parrot, za pomocą którego można się połączyć ze smartfonem za pośrednictwem łącza Bluetooth. Do zestawu można też podłączyć iPoda, odtwarzacze MP3 oraz dyski USB. Drzwi pojazdu nie są pełne, co może być pewnym dyskomfortem podczas jazdy w brzydką pogodę. Można jednak dokupić specjalnie zaprojektowane fartuchy do osłony nóg, które przypina się w ośmiu punktach.

Twizy produkowane jest w dwóch wersjach silnikowych. Ten słabszy osiąga moc 5 KM, a maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć, to 45 km na godzinę. Nie wygląda to imponująco, ale właśnie dzięki takim słabym osiągom pojazd można prowadzić bez prawa jazdy w wielu krajach, w tym również w Polsce. Dla bardziej wymagających posiadaczy prawa jazdy przygotowana jest wersja z silnikiem o mocy 10 KM, co pozwala osiągnąć prędkość 80 km/h.

Średnio Twizy jest w stanie przejechać na jednym doładowaniu akumulatorów 100 kilometrów. W praktyce bywa z tym różnie, ponieważ przy bardziej dynamicznej jeździe i częstych postojach pojemność akumulatorów może wystarczyć tylko na około 55 kilometrów.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...