Pożyczki pod zastaw samochodu - jak działają?

Pożyczki pod zastaw samochoduPożyczki pod zastaw samochodu to najprostszy i najwygodniejszy sposób na uzyskanie pozabankowego kredytu na kwotę zaczynającą się od dwóch tysięcy złotych. To, ile można dostać, zależy właściwie wyłącznie od wartości zabezpieczenia.

Nie ma szczegółowego sprawdzania historii kredytowej, konieczności przedstawiania rozbudowanego zestawu dokumentów i długiego oczekiwania na decyzję. Wystarczy przyjechać autem, które może stanowić zastaw.

Dodatkowo w niektórych przypadkach samochód może być dalej w posiadaniu klienta, nie trzeba go zostawiać na strzeżonym parkingu. Wówczas mówimy o pożyczce pod zastaw karty pojazdu, ponieważ tylko ona jest zatrzymywana na czas spłaty.

Kredyty gotówkowe zabezpieczone samochodem z możliwością jego użytkowania są od wielu lat w ofercie banków, natomiast na rynku pozabankowym oferowane są od stosunkowo niedługiego czasu. Niektórzy uważają, że jest to świetny sposób na uzyskanie szybko gotówki dla innych ta forma może się wydawać ryzykowna. Jest kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przy zaciąganiu takiego zobowiązania.

Podstawowe wymaganie - pożyczka pod zastaw

Jest nim oczywiście własne auto, które może zostać prawnie obciążone na czas trwania umowy. Pojazd nie może być ponadto współwłasnością banku albo firmy leasingowej, a jeśli są współwłaściciele - wszyscy muszą wyrazić zgodę na transakcję.

Okres spłaty

Pożyczki pod zastaw samochodu udzielane są z reguły na krótki okres zwykle do jednego miesiąca z możliwością prolongaty. Taka klauzula znajduje się w umowach większości pożyczkodawców. Tym samym jest to dobre rozwiązanie na krótkookresowe zaspokojenie potrzeb gotówkowych; nie nadaje się jednak na finansowanie długoterminowe.

Wysokość pożyczki

Jak wspomniano na początku pożyczki są udzielane w zależności od wartości samochodu, nie więcej niż do 50% jego ceny. Przy wycenie brany jest pod uwagę rocznik i stan techniczny pojazdu. Z drugiej dochody pożyczkobiorcy nie mają większego znaczenia.

Wpływ na historię kredytową

Pożyczki pod zastaw nie mają żadnego wpływu na historię kredytową klienta. Firmy nie zgłaszają niespłaconych zobowiązań do biur informacji kredytowej albo gospodarczej. W razie braku spłaty następuje przejęcie zabezpieczenia i spieniężenie w celu zaspokojenia wierzytelności.