Polacy i auta

Badania statystyczne ukazują, że obecnie w przeszło połowie gospodarstw domowych znajduje się, co najmniej jeden samochód.

Widać to bardzo wyraźnie na polskich drogach, które są bardzo zakorkowane a także na parkingach, gdzie bardzo trudno znaleźć jest wolne miejsce. Wydawać by się mogło, że Polacy są społeczeństwem bardzo bogatym skoro mają tak dużo samochodów.

Tymczasem liczba samochodów nie idzie w parze z ich stanem technicznym. Auta jeżdżące po polskich drogach są bardzo stare. Ich średni wiek przekracza dziesięć lat. U naszych zachodnich sąsiadów takich samochodów na drogach praktycznie się nie spotyka. Wiek polskich samochodów jest jednak adekwatny do zarobków statystycznego Polaka. Dodatkowo samochody u nas są nieco droższe niż analogiczne modele na przykład w Wielkiej Brytanii.

Innym ważnym problemem polskich kierowców są bardzo wysokie ceny paliw w stosunku do zarobków. Jeśli ktoś musi codziennie dojeżdżać do pracy mieszkając na przykład na wsi pod miastem to musi liczyć się z naprawdę wysokimi kosztami. Właśnie te wysokie ceny paliw sprawiają, że Polska jest krajem gdzie bardzo duży odsetek kierowców używa paliwa gazowego. Drogie paliwa to jednak nie koniec wydatków, jakie muszą ponosić polscy kierowcy. Na domiar złego mamy także wiele płatnych odcinków autostrad. Okazuje się, że ceny za przejazd są często dużo wyższe niż te stosowane w bogatszych krajach. W ostatnim czasie w Polsce zostało oddane do użytku wiele kilometrów nowych autostrad, jednak przy tych cenach wiele wskazuje na to, że będą po nich jeździć nieliczne samochody osobowe.

W obliczu takiej sytuacji wielu Polaków nie stać na utrzymywanie samochodu. Tam gdzie jest taka możliwość korzystają oni z nieco tańszej komunikacji miejskiej. Wszyscy ci, którzy mają stosunkowo niedaleko do pracy i mieszkają w małych miastach dojeżdżają rowerami, skuterami, ale poruszają się pieszo. Miejmy nadzieję, że niedługo doczekamy takich czasów, gdy samochód tak jak na zachodzie będzie uznawany za potrzebę podstawową i na jego utrzymanie będzie stać każdego pracującego Polaka.

Skup aut Łódź

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...