Pierwszy polski supersamochód - Arrinera Hussarya

Pierwszy polski supersamochód

Zapewne niewielu z Was słyszało o powstającym właśnie, pierwszym polskim supersamochodzie. Zdziwieni? Hussarya (jakże dumnie brzmiąca nazwa) to projekt polskiej firmy - Arrinera. Głównym założeniem projektu jest skonstruowanie pierwszego polskiego supersamochodu, który z powodzeniem stawi czoło innym samochodom z segmentu G+, do którego należą m.in. Bugatti Veyron, czy Ferarri Enzo. Za projekt pojazdu odpowiedzialni są Pavlo Burkatskyy oraz Lee Noble (Prezes firmy Noble Automotive Ltd.).

Nadwozie

Pojazd charakteryzuję się dynamiczną, agresywną linią nadwozia, która nadaje mu niepowtarzalny sportowy charakter i szyk.

Silnik

Pod maską mieści się turbodoładowany silnik V8 o pojemności 6.2 litra, którego moc szacuje się na poziomie 650KM, co przy masie własnej pojazdu 1300kg, daje nam 2kg/1KM (dla porównania dla Audi R8 współczynnik ten wynosi ok. 3kg/1KM). Przyspieszenie 0-100km/h potrwa 3,2s, a liczbę 200 pojawi się na zegarze po 8,9s, co jest bardzo dobrym wynikiem, nawet w porównaniu z innymi supersamochodami. Prędkość maksymalna Hussary'i wynosi 340km/h.

Wyposażenie

Producent informuje, że pojazd wykonany będzie z nowoczesnych materiałów m.in. aluminium, a opcjonalnie wykorzystane materiały będzie można rozszerzyć/zamienić na kevlar, czy kompozyty węglowe. Opcjonalnie supersamochód będzie mógł być wyposażony m.in. w kamerę termowizyjną, wnętrze z kompozytów węglowych, karoserię wykonaną z nowoczesnych materiałów (np. włókno węglowe), pakiet POWER (zwiększona moc silnika, skuteczniejsze hamulce).

Kontrowersje

Jak przystało na Polskę, wokół projektu krąży wiele kontrowersji, spekulacji, czy nieprzychylnych opinii. W końcu sukces supersamochodu produkowanego w Gliwicach jest dużą niewiadomą. 16 Maja 2012r. Na antenie Radia TOK FM pojawiły się stwierdzenia, jakoby Arrinera Hussarya była repliką innych superaut. Firma zajmująca się projektowaniem, oraz produkcją samochodu złożyła pozew, domagając się sprostowania nieprawdziwych informacji - Hussarya jest nowym, oryginalnym, niezależnym projektem. Wyrok sądu był jednogłośny, zobowiązywał Radio do wygłoszenia na antenie sprostowania, oraz przeprosin firmy Arinnera Automotive.

Podsumowanie

Ostateczną kwestią produkowanego w Polsce supersamochodu jest cena. Za podstawową wersję będziemy musieli zapłacić minimum 509 000zł. Dużo? W zestawieniu z supersamochodami innych producentów cena jest bardzo atrakcyjna (dla porównania McLaren MP4-12C Spider kosztuje około 400 tys. euro). Arinnera Hussarya z pewnością znajdzie nabywców. Jeżeli jednak standardowa wersja do dla Was za mało, sprawdźcie wersję limitowaną 'Seria 33', jednakże cena tej edycji pojazdu nie jest jeszcze ujawniona.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...