Opony do auta osobowego - jakie wybrać?

Opona do samochodu osobowegoKażdy, kto choć trochę jeździł samochodem i ma doświadczenie z pojazdami o różnym stopniu sprawności wie, że wybór opon ma znaczenie dla wielu aspektów jazdy, poczynając od bezpieczeństwa, poprzez koszty dodatkowe, a na komforcie kończąc. Dzieje się tak dlatego, że opony mają wpływ zarówno na przyczepność pojazdu do jezdni i wpadanie w poślizgi, jak i spalanie oraz poziom hałasu wydawanego przez pojazd.

Zaczynając jednak od podstaw - wybierając nowe opony do samochodu należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim rozmiarze. Rozmiar opon jest podawany za pomocą trzech liczb i są to w kolejności: szerokość przekroju, wysokość profilu oraz szerokość felgi. Szerokość przekroju i felgi zależy oczywiście od felg, natomiast wysokość profilu jest bardziej elastyczną wartością - na te same felgi można założyć nieco wyższe lub niższe opony, należy jednak upewnić się, że guma nie będzie podczas jazdy ocierała się o elementy zawieszenia bądź nadkola.

Oczywiście, opony osobowe założone na jedną oś muszą być takie same - wysokość profilu opon przednich i tylnych teoretycznie może się różnić, choć ze względu na bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także równe zużycie ogumienia, warto unikać takich sytuacji. Poza rozmiarem, opony posiadają również swoje parametry, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszym z nich jest oczywiście przystosowanie do konkretnego sezonu - czyli homologacja letnia lub zimowa, a także połączenie tych dwóch w tzw. oponach całorocznych.

Oprócz tego opony posiadają normy hałasu, spalania i przyczepności, informujące o poziomie wytwarzanego hałasu, wydajności pod względem zużycia paliwa oraz przyczepności pojazdu na mokrej powierzchni. Każda z tych trzech właściwości wykazuje istotne różnice przy oponach o różnym poziomie poszczególnych norm, dlatego warto przed zakupem ogumienia zastanowić się, czego oczekujemy po produkcie i wybrać model odpowiedni do naszych oczekiwań.

 

Popularne

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...