Na co należy zwrócić uwagę by bezpiecznie wynająć auto?

Wynajem samochoduWynajem samochodu, ta na pozór prosta czynność powinna być dobrze przemyślana, by nie wpaść w pułapkę nieuczciwych firm, które żerują na niewiedzy najemców. Daleko posunięta ostrożność jest szczególnie wskazana, gdy dokonujemy tej transakcji z firmą, która znajduje się poza granicami kraju w którym przebywamy, wiąże się to z trudnością weryfikacji zarówno danych wypożyczalni jak i samego jej istnienia.

Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji jest skorzystanie z usług znanego międzynarodowego pośrednika. Wiele wiarygodnych, dużych wypożyczalni na całym świecie jest zrzeszonych w firmach pośredniczących w wynajmie samochodów.

Wówczas najemca nie tylko ma możliwość wyboru spośród kilkuset różnych ofert pochodzących z kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu różnych firm, a po drugie jest to zabezpieczenie przed oszustami, którzy w ten sposób próbują wyłudzić zaliczkę, lub nawet całą kwotę, w zamian nie oferując żadnego auta.

Kolejnym aspektem powinno być sprawdzenie od jakich okoliczności jest ubezpieczone auto, oraz czy klient jest obciążony finansowo w przypadku kradzieży, lub kolizji, a także do jakiej wysokości ponosi koszty. Większość wypożyczalni aut zabezpiecza się kaucją, którą wpłaca klient przed odbiorem samochodu, która w przypadku bezwypadkowej jazdy zostaje w 100% zwrócona. Kolejną kwestią, która jest bardzo ważna to dokładne zapoznanie się warunkami umowy, ponieważ niektóre firmy umieszczają w niej limit dzienny limit kilometrów, lub określony na cały trwania najmu.

Ilość paliwa bardzo często jest kwestią sporną w chwili zdawania pojazdu, dlatego obierając auto z wypożyczalni należy sprawdzić jego stan i zwrócić z dokładnie taką samą ilością, chyba że umowa przewiduje inaczej. Bardzo często zdarza się, iż wypożyczalnie oferują klientowi dodatkowe usługi, np.: ubezpieczenie turystyczne, lub inne, którego nie potrzebujemy, lub takie które obejmuje ubezpieczenie wynajmowanego auta, dlatego zawsze warto zapoznać się co obejmuje polisa auta i nie dać się naciągnąć na dodatkowe opłaty. Wiele osób wypożyczających auto na urlop widzi świat przez różowe okulary, jednak warto je na chwilę zdjąć i zrobić zdjęcia samochodu zanim podpiszemy umowę i czynność powtórzyć przy jego zwrocie, w ten sposób zabezpieczymy się przed ewentualnymi nieuzasadnionymi roszczeniami po zwrocie auta.

Jeśli opłata za wynajem była uiszczona za pomocą karty płatniczej należy sprawdzić, czy kwota kaucji powróciła na konto w umówionym terminie, oraz czy po zdaniu auta przez okres kilkunastu dni nie odnotowaliśmy żadnych płatności za ewentualne usterki i ich naprawy przez wypożyczalnię. Doskonałym zabezpieczeniem przed taką sytuacją jest sprawdzenie z pracownikiem wypożyczalni stanu samochodu przy jego zwrocie i napisanie oświadczenia, że jest on zgodny ze stanem sprzed wynajmu i firma odstępuje od wszelkich roszczeń wobec klienta.

Mimo, iż wymienione wyżej porady mogą się wydawać zbędnym komplikowaniem życia zarówno sobie jak i wypożyczalni to pozwalają na uniknięcie ewentualnych problemów.