Magnetyzery - chwyt reklamowy?

30Coraz częściej można spotkać się o ofertą magnetyzerów lub - jak kto woli - uszlachetniaczy do paliwa. Zgodnie z zapowiedziami mają one powodować uporządkowanie cząsteczek paliwa, co spowoduje obniżenie spalania.

Sprzedawcy często podają także procentowe oszczędności, które wahają się w przedziale od 5% do 30-40%. Faktycznie, być może oszczędność rzędu kilku procent możemy zauważyć, gdyż w perspektywie 100kilometrów pokonanych autem jest to różnica ok. pół szklanki paliwa.

Jednak tak właściwie wszystkie magnetyzery lub podobne wynalazki są raczej efektem placebo - gdyż fizycznie nie ma możliwości wpłynięcia na uporządkowanie cząstek paliwa w taki sposób, który zapewniłby jakiekolwiek oszczędności. Jednak ludzie często chwalą się, że spadło im spalanie o 0.3-0.5l na 100km. Jest to wynikiem placebo, gdyż po zakupie i montażu - swoją drogą dość drogiego - magnetyzera nabywca nastawia się na bardziej oszczędną jazdę.

Co za tym idzie - traktuje nieco delikatniej pedał przyspieszenia - gdyż stara się maksymalnie wykorzystać swój nowy nabytek. W efekcie mamy obniżenie spalania, co zauważamy - lub też nie - na stacji benzynowej. Jednak odpowiedzmy sobie na pytanie - czy warto wydawać kilkadziesiąt złotych na coś, co nie jest skuteczne? Równie dobry efekt możemy osiągnąć po prostu jeżdżąc bardziej rozsądnie i ekonomicznie. Każdy kierowca powinien się 3 razy zastanowić zanim kupi "świetny wynalazek" do oszczędzania paliwa. Zwłaszcza, że aby koszt tego wynalazku się zwrócił przy zakładanej oszczędności rzędu 100-200ml na 100km musimy pokonać naprawdę sporą odległość.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...