Jakie kupić auto - nowe czy używane?

Samochód nowy czy używany?Wiele osób zadaje sobie pytanie czy kupić auto nowe, czy też używane. Jest to bardzo ważna kwestia dla ludzi mieszkających w Polsce i nie mogących od ręki kupić nowego samochodu. Załóżmy, że dysponujemy kwotą 30 tysięcy złotych, jest to kwota którą przy odrobinie szczęścia jakimś cudem można w Polsce odłożyć przez 4-5 lat.

Tak więc mając taką kwotę można kupić już nowy samochód i to wcale nie w kredycie pięćdziesiąt na pięćdziesiąt. Jest wiele marek aut, które oferują modele za nawet niecałe trzydzieści tysięcy złotych. Takimi markami są na przykład Toyota oferująca model Ayogo, Opel w swoim asortymencie też ma takie samochody, ale najbardziej popularną i rozpoznawalna marką tanich samochodów na rynku europejskim jest oczywiście Dacia oferująca szereg modeli. Jeszcze kilka lat temu, Dacia była kojarzona z tandetą i tanim plastikiem plus totalnym brakiem stylu i smaku. Jak jest dziś? Troszkę się polepszyło, ale nie można pod żadnym pozorem mówić że ta właśnie marka dorównuje innym europejskim koncernom.

Czego możemy oczekiwać po nowym samochodzie kupionym bez kredytu za trzydzieści tysięcy złotych? Na pewno nic specjalnego. Dostaniemy malutkie - najszybciej dwudrzwiowe autko z bardzo ubogim wyposażeniem. Sam kiedyś posiadałem służbową Toyotą Aygoa, która uwaga - nie miała obrotomierza, całe szczęście że miała hamulce. Nie ma co mówić - mój szef lubił przyoszczędzić. Co jeszcze? Dostaniemy samochód bez radia, bez jakiejkolwiek elektroniki, bardzo tanie plastiki i źle spasowane elementy deski rozdzielczej oraz karoserii, dodatkowo jeżeli mowa o karoserii - jest ona tak miękka że można ją wcisnąć palcem. Jest jeszcze jedna kwestia, która powinna zniechęcić wszystkich potencjalnych kupców, samochody za 30 tysięcy bardzo często mają złe wyniki testów zderzeniowych, gdzie przy 50k/h zginają się w przysłowiową harmonijkę, dodatkowej pikanterii dodaje fakt że samochody te również nie przechodzą testów wywrotowych - to znaczy że jadąc na jakimś odludziu na wyżej wyniesionej drodze niż reszta pobocza, przy większym podmuchu wiatru może nas po prostu wyrwać w powietrze.

Tyle o nowych autach, teraz zmiana podwórka z salonu na komis. Tutaj dysponując kwotą trzydziestu tysięcy złotych można kupić już bardzo fajny 6 - 5 letni samochód klasy premium znanych i prestiżowych marek takich jak: BMW, Mercedes, Saab, Volvo, Audi, kilka przykładów samochodów za tą kwotę to na przykład BMW serii 7 z 2001 roku - jest to auto bardzo duże, flagowiec marki BMW, niestety nie bez wad, bardzo często zdarza się że nie pracują w nim wszystkie cylindry, a taki przypadek jest bardzo trudno wyleczyć. Bardzo dobrą propozycją jest Honda Accord, za takie pieniądze można już dostać ją za lat 2007 - 2008, Audi A6 - nikomu jej nie trzeba przedstawiać - można kupić już nawet rocznik 2006 oraz Saab 9 - 3 za 2009 - 2010 roku kiedy ta marka jeszcze istniała. Jest jeszcze szereg samochodów używanych i stosunkowo młodych jakie można kupić za tą kwotę.

Samochód używany mający 5 czy 6 lat od nowego będzie różnił się przede wszystkim wyposażeniem, jakością wykonania oraz komfortem. We wszystkim używanych wymienionych wcześniej modelach w standardzie są takie opcje jak klimatyzacja, podgrzewane fotele, automatyczna skrzynia biegów, skórzane fotele, elektryczne szyby i lusterka, radia CD, DVD, nawigacja oraz szereg udogodnień. Przede wszystkim takie auta są bezpieczniejsze, ponieważ posiadają kurtyny powietrzne, są wytrzymalsze, mają sztywniejsze ramy i lepszą jakość wykonania. Wiadomą rzeczą jest też w jaki sposób auto było użytkowane przez poprzedniego właściciela i czy nie miało wcześniej wypadku. Wtedy podczas kupna należy sprawdzić samochód na dowolnej stacji diagnostycznej lub poprosić o konsultacje osobę, która się po prostu na tym zna. Przestrzegamy przed tym ponieważ samochody po remoncie nawet takie jak BMW czy Audi, przy małym nawet zderzeniu są bardzo niebezpieczne dla kierowców czy pasażerów.

Reasumując, lepiej jest kupić używany samochód o ile jest on w bardzo dobrym stanie, od pewnego właściciela lub dealera. Takie auto mające 5 - 6 lat nie odstaje stylistycznie od nowych samochodów, ponieważ jest to tak zwana aktualna linia, a dodatkowo otrzymujemy bezpieczeństwo, bogate wyposażenie, komfort oraz niezawodność. Mówię o tych wszystkich cechach zakładając, że samochód jest zadbany i nie ma żadnych usterek. Jedynym faktem przemawiającym za nowymi tanimi samochodami jest ich gwarancja np., na okres 2 lat, Jednak bardzo często spotyka się przypadki, gdzie auto "nowe" psuje się po dwóch latach a używane będące już w drugich rękach i mające 6 lat nie miało żadnej nawet najmniejszej usterki.