Jaki wybrać tani japoński hatchback dla młodego kierowcy (do 8tys. zł)

Toyota YarisSamochód dla młodego kierowcy, czy dojazd do pracy mogą mieć wiele wspólnego m. in wymagania, budżet oraz koszty eksploatacji. W obu przypadkach będziemy bazowali głównie na silnikach małolitrażowych. Kolejność w jakiej wymieniane będą samochody nie ma znaczenia.

1. Toyota yaris I (99-05)

Samochód o małych gabarytach, małym silniku, niesamowicie niską awaryjnością, co łączy się z niskimi kosztami eksploatacji oraz niestety nie najlepszym komfortem. Yaris jest przestronna, bez problemu pomieści wygodnie 4 osoby oraz bardzo mało spala (przy przeciętnej jeździe do 6l benzyny). Wcześniej wspomniany komfort niesamowicie jest odczuwalny w trasie oraz dla bardziej ''czepialskich'' osób, które denerwują średnio spasowane plastiki. Można polecić każdą jednostkę napędową, z naciskiem na benzynowe 1. 0 oraz 1. 3, przy zakupie diesla należy się mocno zastanowić i ew. dokładnie sprawdzić samochód przed kupnem, ze względu na większe przebiegi oraz wyższe koszty napraw.

2. Suzuki swift I (89-04)

Samochód, który określiłbym ''brzydkie kaczątko". Urodą nie grzeszy, ale bezawaryjnością i kosztami eksploatacji zadziwia do dziś, a przy tym jeździ dosyć żwawo, dzięki swojej niskiej masie oraz dosyć dużej podatności na rdzewienie. Do plusów można zaliczyć również niskie spalanie, które oscyluje w okolicach 5, 5-6, 0 przy jednostce 1. 0.Niestety nie można liczyć na zbyt dużo udogodnień w postaci poduszek powietrznych lub elektrycznych szyb, ale warto szukać takich egzemplarzy.

3. Honda civic VI (95-01) - civic VII (01-05)

Postanowiłem ująć 2 generacje w jednym punkcie, bo są do siebie na swój sposób podobne, ale po kolei:

  • Civic 6 generacji niezbyt różni się od poprzednika, ale warto dodać, iż wygląda młodziej, łatwiej o wersję z klimatyzacją oraz o... ładniejszy stan samochodu. wiek robi swoje, a rudy wróg w postaci rdzy nie śpi. W zasadzie, to tą generację polecałbym bardziej z tych dwóch ze względu na niezbyt wygórowaną cenę, łatwość w naprawach oraz ceny części i ich dostępność. Dla niektórych atutem może być troszkę agresywniejszy wygląd niż u młodszego brata. Dodatkowo można wybierać między 3 drzwiowym hatchbackiem oraz 5 drzwiowym fastbackiem.
  • Civic 7 troszkę odstaje od swoich starszych braci, wygląda kompletnie inaczej, jest bardziej... kosmiczny ? futurystyczny? W rzeczy samej tak jest. W tym przypadku warto przemyśleć nasz budżet, bo jeżeli mamy tylko 8 tyś, to wolałbym odpuścić 7 generację, ze względu na cenę za ładny egzemplarz, gdzie trzeba pamiętać o opłatach skarbowych, kosztach rejestracji oraz ubezpieczenia. dostęp części jest co raz lepszy oraz serwisowanie nie jest też tak drogie, głównie z tego względu, że jest to równie bezawaryjne auto, jak poprzednik.

W obu przypadkach polecam silnik 1,4 o mocy 90km, dlaczego? Jest ich najwięcej, co daje duży wybór oraz najłatwiej znaleźć nie zajechany egzemplarz oraz bardzo ogranicza koszty OC.

4. Toyota corolla VIII - corolla IX

Podobna sytuacja do hondy, można wybrać starszą, ale poczciwej równie wdzięczną VIII lub jeżeli budżet pozwoli młodszą, nowocześniejszą IX z naciskiem na poważniejszą jej kontrolę. Corolla VIII mimo, że wybieramy w nadwoziu kompaktowym oferuje nam się w dwóch postaciach - 3 i 5 drzwiowej, która nazwałbym liftbackiem, bądź fastbackiem (jak civic). ''Karola" przeszła facelifting, przez co możemy znaleźć je wyglądające nieco inaczej mimo tej samej generacji. W obu przypadkach polecam silniki benzynowe o pojemnościach 1. 4 oraz 1. 3 w przypadku starszej siostry.

5. Mazda 323 V - 323 VI

"Madzia" ma wiele nadwozi identyfikowanych jako hatchback, mimo, że nie zawsze tak wyglądają. Piąta generacja z nadwoziami oznaczanymi jako "F" , "P" oraz "C" jest zawsze godna polecenia, pod warunkiem, że jest po robotach blacharskich, tzn. jest już zakonserwowana. "P" oraz "C" są do siebie bardzo podobne ze względu na gabaryty. Mimo dosyć starego wieku oraz przedpotopowej deski rozdzielczej nadal mogą się podobać i cieszyć z jazdy, gdyż są żwawe oraz zwinne. Nawet najmniejsze silniki bez problemu radzą sobie bardzo dobrze z pchaniem tej masy.

Młodsza generacja o której dziś mowa nosi oznaczenie 323f bj i ją polecam najbardziej, głownie ze względu na wiek, wszechstronność oraz wygląd.
Samochód wygląda jak rodzinne kombi, ale jest hatchbackiem o niskiej masie, które nawet 1. 3 jest w stanie w miarę szybko rozpędzić przy rozsądnym spalaniu. Przy szukaniu takiej mazdy warto uważać na rdzę (jak w sumie w każdym wyżej opisanym aucie).

Polecić można każdą jednostkę benzynową, co w połączeniu ze zdrową karoserią i podłogą daje nam na prawdę auto o dużych aspiracjach na przyszłość, a nawet umożliwiające komfortową podróż we 4-5 osób w aucie kompaktowym.

Tą listę chcę zakończyć standardowymi słowami, że jest więcej takich godnych polecenia samochodów, lecz te zostały wybrane głównie ze względu na małe silniki oraz niskie koszty eksploatacji.

Dodać bym chciał, by przy wyborze takiego samochodu najbardziej kierować się ich stanem technicznym oraz zwracać uwagę na elementy eksploatacyjne, jak opony czy tarcze, gdyż możemy się przeliczyć i wyjść ponad budżet.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...