Jak zmniejszyć koszty użytkowania auta?

Jak zmniejszyć koszty użytkowania auta?Zakup samochodu to pierwszy wydatek związany z nowym autem. Później dochodzi cały szereg dodatkowych kosztów, które musimy uiścić, by bezpiecznie i legalnie jeździć po drogach. Co zrobić, aby te koszty chociaż do pewnego stopnia zredukować, a samochód przestał być studnią bez dna?

Zanim zdecydujemy, który samochód trafi do naszego garażu warto dokładnie przeanalizować tę decyzję. Powinniśmy wybrać auto, które będziemy w stanie utrzymać. Dlatego właśnie kolor, czy piękna karoseria nie może być jedynym powodem, dla którego kupujemy dany model. Przede wszystkim warto sprawdzić jego spalanie w warunkach, w których jeździmy najczęściej. Wszyscy w końcu doskonale wiedzą, że lwią część pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie pojazdu stanowią te wydane na paliwo. To jaki rodzaj paliwa wybierzmy zależy przede wszystkim od przemierzanej drogi.

Jeśli np. mieszkamy w mieście i samochodu używamy tylko okazyjnie lepiej wybrać silnik benzynowy. Różnice w cenach między autami napędzanymi benzyną, a tymi z instalacją gazową mogą być duże, a przy krótkich trasach przez długi czas pieniądze nam się nie zwrócą. Jeżeli natomiast często jeździmy i przemierzamy długie dystanse dobrze zainwestować trochę więcej i kupić auto z instalacją diesla. Wówczas możemy liczyć na to, że zainwestowana kwota zwróci nam się w niedługim czasie.

Kolejną ważną kwestią jest sam sposób jazdy. Technika prowadzenia samochodu może zaważyć na kosztach. Dlatego drastyczne przyspieszanie na krótkich odcinkach raczej nie będzie korzystne pod względem materialnym. Oczywiście więcej zależy od możliwości auta niż od naszych umiejętności. W końcu nie będziemy w stanie rozpędzić samochodu bardziej niż on sam nam na to pozwoli. Nie warto również wozić ze sobą zbędnego obciążenia. Jeśli mamy pełny bagażnik, a większość przedmiotów znajdujących się w nim nie jest nam kompletnie potrzebna najlepiej go opróżnić. W zaoszczędzeniu na samochodzie może pomóc również załatwianie spraw za jednym razem. Jazda kilka razy w krótsze trasy jest mniej opłacalna niż jeden dłuższy przejazd. Ma na to wpływ silnik. Jeśli jest on zimny działa mniej wydajnie.

Istotnym czynnikiem jest także nawierzchnia, po której się poruszamy. Im lepszy stan drogi tym sprawniej idzie jazda, a co za tym idzie generuje ona niższe koszty. Jeśli więc mamy możliwość przejechania drogi obwodnicą lub nowo położoną jezdnią warto nadłożyć kilka kilometrów i jechać w lepszych warunkach. Na miejskich trasach często możemy natrafić na korki, które nie są zbyt korzystne dla silnika samochodu. Podobnie jest ze zbyt gwałtownym hamowaniem i przyspieszaniem, które często wynika ze specyfiki jazdy na ruchliwych odcinkach. Nie tylko szkodzi pojazdowi, ale także zmusza go do większego zużycia paliwa, a nam generuje wyższe koszty utrzymania auta.

W koszty utrzymania samochodu trzeba wliczyć również pieniądze przeznaczone na jego naprawy. Części to często spory wydatek, który możemy nieco zredukować. Warto porównywać ze sobą oferty kilku mechaników i szukać części samochodowych w sieci, ponieważ często możemy trafić na korzystne okazje. Przy wyborze odpowiedniego warsztatu warto skorzystać z opinii znajomych, czy porad znalezionych w sieci. Ceny napraw mogą wahać się nawet w zależności od pory roku, dlatego jeśli nie mamy poważnej usterki, a chcemy naprawić tylko jakiś drobny mankament, który nie przeszkadza w jeździe czasami warto poczekać. Jeśli posiadamy nowy samochód po upłynięciu okresu gwarancji będziemy mogli kupować do niego części zamienne.

Jednak warto przeanalizować taką decyzję i zastanowić się czy rzeczywiście się ona opłaca. Często zamienniki są po prostu słabszej jakości, mogą przyczynić się do dalszych usterek, a co za tym idzie podnieść koszty naprawy.

Ważną rolę w kwestii wydatków na samochód mają także opony. Należy regularnie kontrolować ich ciśnienie. Zbyt mało powietrza to większe spalanie. Poziom ciśnienia, który powinien być utrzymywany w oponach możemy zwykle znaleźć na drzwiach auta. Należy go dokładnie kontrolować, ponieważ nawet niewielkie odchylenia mogą być niekorzystne dla samochodu i naszego portfela.

Kiedy decydujemy się na zakup samochodu powinniśmy oczywiście przeanalizować wszystkie kwestie i kierować się w dużym stopniu względami finansowymi. O wiele lepiej kupić nowe auto niż inwestować w używane. Bowiem używany samochód może przysporzyć nam wiele dodatkowych kosztów, a ponadto zwykle nie możemy liczyć na gwarancję, która jest standardem w przypadku nowych modeli.

Dlatego nawet jeśli nie mamy odpowiedniej kwoty na zakup nowego samochodu powinniśmy się poważnie zastanowić czy stać nas na używany. Często dobrym rozwiązaniem okazuje się kredyt. Dzięki pożyczonym pieniądzom możemy pozwolić sobie na lepsze auto, a ponadto nie musimy zamrażać odłożonej kwoty. Jest to również dobry pomysł dla osób, które odłożyły pieniądze na zakup samochodu. Spłaty rat nie odczujemy tak boleśnie jak zainwestowania kilkudziesięciu tysięcy za jednym razem. Kiedy już wybierzemy wyśnione auto pamiętajmy o jego mądrej eksploatacji, która będzie korzystna dla samochodu i naszej kieszeni.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...