Jak zaoszczędzić zimą na samochodzie?

Jak zaoszczędzić zimą na samochodzie?Zima z pewnością nie jest ulubioną porą roku wśród kierowców. Nie dość, że warunki drogowe zwykle nie sprzyjają samochodowym podróżom, to koszty jakie trzeba wtedy ponieść również przewyższają te z pozostałych okresów roku. Jednak warto pamiętać o tym, że każdy wydatek możemy nieco zmniejszyć. Tak jest również w przypadku zimowych kosztów eksploatacji auta.

Zmianą, której należy dokonać przed każdą zimą są opony. Oszczędność przez ich niezakładanie nawet nie wchodzi w grę. Musimy koniecznie wymienić opony, ponieważ od tego często zależy bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Opony zimowe gwarantują lepszą przyczepność do jezdni. Ponadto skracają czas hamowania na śliskiej nawierzchni. Zmiana opon jest dla nas wbrew pozorom opłacalna. Nawet gdybyśmy ciągle jeździli na letnich oponach musielibyśmy je częściej wymieniać, ponieważ zimowe warunki z pewnością nie działałyby na nie korzystnie. W kwestii opon ważne jest również, by były zawsze dobrze napompowane. Warto kontrolować na bieżąco ciśnienie w oponach. Informacje odnośnie jego prawidłowej wartości zwykle znajdziemy na drzwiach samochodu. Pamiętajmy, że za niskie ciśnienie powoduje większe spalanie paliwa.

Wielu kierowców jest przyzwyczajonych do włączania klimatyzacji w samochodzie nawet, gdy nie jest to konieczne. Oczywiście włączona klimatyzacja zapobiega parowaniu szyb, co jest bardzo istotne w czasie zimy. Jednak nie zawsze szyby są zaparowane. Jeśli nic się z nimi nie dzieje, a temperatura w samochodzie jest odpowiednia nie warto włączać klimatyzacji, ponieważ jedynym efektem będzie większe spalanie paliwa. Kolejnym zbędnym luksusem, który pożera pieniądze kierowców jest podgrzewanie foteli. Pamiętajmy o tym, że zbyt wysoka temperatura w samochodzie również nie jest korzystna. Wówczas możemy odczuwać zmęczenie, którego skutkiem będzie osłabienie koncentracji.

Większe spalanie może być spowodowane również zbyt dużym obciążeniem samochodu. Jeśli przewozimy mnóstwo niepotrzebnych rzeczy w bagażniku nic dziwnego, że musimy częściej stawać na stacjach paliw. Warto kontrolować rzeczy, które mamy w samochodzie, ponieważ często nieświadomie zbyt go zagracamy. Gadżetem, który kompletnie nie przyda nam się zimą jest bagażnik dachowy. Oczywiście jeśli musimy możemy montować go na wakacje, ale po tym czasie dobrze jednak zdjąć z dachu ten element. Sama jego obecność powoduje zwiększone zużycie paliwa. Niemożliwe? A jednak! Bagażnik na dachu zwiększa opór powietrza, przez co samochód musi użyć więcej paliwa do sprawnej jazdy.

Dobrym pomysłem na przetrwanie zimy może okazać się dodatkowe ubezpieczenie auta. Jest ono szczególnie przydatne osobom, które pokonują samochodem długie trasy. Podczas zimy mamy wiele okazji do dalszych wyjazdów. Wiele osób na święta, czy Nowy Rok odwiedza mieszkającą daleko rodzinę. Wówczas dodatkowe ubezpieczenie będzie świetnym wsparciem. Z pewnością nie zaszkodzi, a podczas długich wypraw będziemy czuć się bezpieczniej.

Sam styl jazdy również ma wpływ na portfel kierowcy. Pamiętajmy, by nie włączać silnika podczas postoju. Takie działanie wpłynie niekorzystnie zarówno na środowisko, jak i stan silnika oraz naszą kieszeń. Dobrze wyrobić w sobie nawyk szybkiego startu. Kiedy odpalimy silnik od razu powinniśmy jechać. Na postoju auto nagrzewa się dużo wolniej niż podczas jazdy. Ważną kwestią jest jakość paliwa. Nie warto na nim oszczędzać. Im lepsze paliwo wlejemy do baku, tym szybciej będziemy mogli odpalić samochód. Przed zimowymi mrozami warto również sprawdzić olej silnikowy. Jeśli jest on za długo używany może spowodować większe pobieranie paliwa w czasie zimy. Dbajmy także o akumulator, który zimą może dać nam się we znaki. Nowa bateria może wpłynąć korzystnie na nasze auto. Jeśli jest ona zbyt zużyta akumulator będzie potrzebował więcej prądu. Konsekwencją będzie większe zużycie paliwa.

Podczas zimowej pogody warto mieć przy sobie również odmrażacz. Znajdziemy go na stacji benzynowej i bez problemu schowamy do kieszeni kurtki, czy torby. Nikt z pewnością nie chciałby znaleźć się w sytuacji, gdy drzwi własnego auta odmawiają posłuszeństwa i po prostu nie chcą się otworzyć. Tutaj w gorszym położeniu znajdą się osoby, które nie mają pilota do samochodu. Kluczyk często nie chce wejść do zamka, a pilot może okazać się bardzo przydatny w takiej sytuacji. Niektórzy kierowcy miewają dziwne pomysły, takie jak podgrzewanie kluczyka. Jednak takie działanie i tak może obrócić się przeciwko nam i lepiej nie ryzykować. Wówczas nawet jeśli otworzymy samochód możemy uszkodzić układ immobilizera. W efekcie nie będzie możliwe odpalenie silnika.

Zima to ciężki czas dla kierowców. Jednak ci, którzy dopiero planują zakup samochodu mogą skorzystać na tej znienawidzonej porze roku. Wówczas wiele salonów oferuje korzystne wyprzedaże, szczególnie w okresie świątecznym. Dlatego jeśli przymierzamy się do zakupu auta, a zima zbliża się wielkimi krokami często lepiej się wstrzymać. Kiedy już kupimy auto warto o nie dbać i mądrze jeździć, ponieważ korzyścią będzie nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także zaoszczędzone pieniądze.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...