Jak wypożyczyć samochochód?

Wypożyczalnie samochodowe są coraz popularniejszą opcją wśród osób wybierających się na wakacje lub często podróżujących w celach służbowych. Wynajmując samochód warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zazwyczaj nie warto korzystać z pierwszej znalezionej przez nas propozycji. Oferty poszczególnych wypożyczalni samochodów często w znaczny sposób odbiegają od siebie. W tym wypadku warto skorzystać z wyszukiwarek dedykowanych wypożyczaniu aut. Porównamy na ich podstawie m. in. cenę za wypożyczenie, czy dostępne w ofercie samochody.

Po zaznajomieniu się z cennikiem należy upewnić się, czy wypożyczalnia samochodów daje możliwość odbioru auta w dogodnym dla siebie miejscu. Często wiąże się to z symboliczną opłatą wliczoną w cenę wynajmu. Jednak podczas pobytu we wcześniej nieodwiedzanym przez nas miejscu nie warto tracić czasu i nerwów na dojazd do punktu odbioru. Należy również zwrócić uwagę na godzinę zdania samochodu. W większej części wypożyczalni obowiązują należności za każdą kolejną rozpoczętą dobę. Spóźnienie się ze zwrotem samochodu poskutkuje naliczeniem dodatkowych opłat.

Koniecznie należy zwrócić uwagę na ubezpieczenie samochodu. Wypożyczalnie samochodowe współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi i zazwyczaj automatycznie próbują sprzedać polisę. Warto zapoznać się szczegółowo z warunkami ubezpieczenia. Nierzadko nie obejmują one wszystkich wydarzeń, które mogą wydarzyć się na drodze. Ubezpieczeniu mogą podlegać również tylko poszczególne komponenty samochodu. Wskazane jest sprawdzenie naszej aktualnej polisy, być może obejmuje ona także wynajęte auta. W razie braku odpowiednich zapisów należy bezwzględnie ubezpieczyć samochód, trzeba być przygotowanym na wszelkie zdarzenia losowe.

Nie każdy może wypożyczyć samochód, wypożyczalnie samochodowe ustalają limity wiekowe oraz minimalny okres posiadania prawa jazdy. Niekiedy osobom do wyznaczonego pułapu wiekowego naliczane są dodatkowe opłaty. Warto zapoznać się z polityką paliwową danej firmy. Znaczna część z nich żąda zwrotu auta z takim samym poziomem paliwa, z jakim zostały one wypożyczone. Mniej uczciwe firmy, w których zwracamy samochód z pustym bakiem, naliczają zawyżoną stawkę za benzynę.

Przed odbiorem samochodu warto zapoznać się z umową, potwierdzić jej z zgodność z danymi zaprezentowanymi na stronie internetowej. Dodatkowo należy sprawdzić stan pojazdu, w końcu zapłaciliśmy za w pełni sprawne auto.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...