Jak i gdzie kupić dobry samochód?

Kupno samochoduKupno samochodu wielu osobom kojarzy się z długotrwałym poszukiwaniem tego idealnego modelu spośród wielu innych. Samochód można kupić w kilku miejscach.

Każdy, kto chce kupić własny samochód, liczy na to, że uda mu się znaleźć korzystną dla siebie ofertę - czyli auto, które spełnia jego wszelkie wymagania, a jednocześnie nie kosztuje majątku. Nic zatem dziwnego, że większość przyszłych kierowców decyduje się na zakup samochodu używanego. To rozwiązanie niesie ze sobą pewne ryzyko związane z nierzetelnie ocenionym stanem pojazdu, ale nie oznacza, że nie pozwala na znalezienie odpowiedniego dla siebie auta. Wady ma bowiem także kupowanie samochodu prosto z salonu. Decydując się zatem na własny samochód, najlepiej kierować się dwoma zasadami, które dobrze sprawdzą się zarówno w przypadku wyboru auta używanego, jak i nowego. Pierwsza z nich to szukanie ofert w budżecie, jakim można zadysponować, a druga, o wiele ważniejsza, to kierowanie się swoimi wymaganiami oraz potrzebami. Pozostałe zasady, jakie pomogą w znalezieniu dobrego samochodu, zależą już od sposobu kupowania auta.

Jak znaleźć dobre auto w salonie?

Jednym z nich jest oczywiście salon wybranej marki. Tam możemy wybrać nowy samochód, marzy o tym wiele osób, które wciąż kupują jednak używane auta. Kupno nowego samochodu ma wiele zalet. Po pierwsze, auto jest fabrycznie nowe, więc nie spłata nam figla już na początku używania. Po drugie, nowy samochód możemy później korzystnie sprzedać, gdyż jesteśmy jego pierwszymi właścicielami. Niestety, nowe samochody nie należą do najtańszych, więc nie każdego stać na ich zakup.

Auta sprzedawane przez autoryzowane salony samochodowe są nowymi, nieużywanymi wcześniej modelami. Kupując zatem jeden z nich, nie pojawia się ryzyko występowania wad ani ponoszenia dodatkowych kosztów, które będą wynikać z konieczności przeprowadzenia ewentualnych napraw.

Decydując się jednak na samochód z salonu, warto wybrać model o najlepszych parametrach technicznych. Dobre auto to bowiem takie, które spala niewielką ilość paliwa przy jednoczesnym osiąganiu wysokich wyników. Najlepiej więc, żeby było ono wyposażone w odpowiedni silnik. Na dłuższe dystanse, które wykonuje się każdego dnia, dobry będzie dla przykładu Ford Fiesta z silnikiem diesla 1,6 TDCi, a w ruchu miejskim świetnie sprawdzi się mały i zwrotny Nissan Micra K13 z silnikiem o pojemności 1,2 litra o mocy 80 albo 98 KM. Kolejny ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru nowego auta, to wytrzymałość jego nadwozia. To właśnie od niego zależy bowiem, na jak długi czas samochód będzie w pełni sprawny i jak długi utrzyma swoją wartość.

Jak znaleźć dobry używany samochód?

Kupno używanego samochodu wiąże się z o wiele większym stresem oraz wysiłkiem, ponieważ wymaga nie tylko znalezienia ciekawej oferty, która w pełni spełni oczekiwania klienta, lecz również sprawdzenia o wiele większej ilości informacji. Aby znaleźć dobre, używane auto, trzeba więc poświęcić o wiele więcej czasu niż w przypadku kupowania nowego pojazdu.

Pierwszym krokiem kupna używanego samochodu jest wyszukanie odpowiedniej metody znalezienia samochodu. Najbezpieczniejszą wydaje się zakup od prywatnego właściciela, ponieważ w jego interesie nie leży sprzedanie swojego auta za wygórowaną cenę w krótkim czasie. Takie osoby zazwyczaj nie mają dużej wiedzy z zakresu motoryzacji, dlatego korzystają z pomocy profesjonalnych mechaników, aby przedstawić rzetelne i prawdziwe informacje na temat stanu pojazdu oraz jego przebiegu. Dobrym pomysłem będzie także kupno samochodu z komisu znajdującego się przy salonie. W przypadku ofert zamieszczonych w internecie, komisów zajmujących się sprzedażą samochodów sprowadzanych z zagranicy albo propozycji od prywatnych handlarzy trzeba jednak zachować czujność i dokładnie weryfikować informacje na temat dostarczanych przez nich aut.

Warto także zaznaczyć, że podczas kupowania używanego samochodu nie należy skupiać się tylko i wyłącznie na jego stanie faktycznym, ale należy też zwrócić uwagę na formalności prawne. Kupienie skradzionego auta może skończyć się bowiem dla kupującego podejrzeniem o przestępstwo. W przypadku nieuregulowanego prawnie stanu samochodu można zaś narazić się na dodatkowe koszty.

Jeśli już znaleźliśmy ciekawą ofertę, która jest w pełni legalna, to przyszedł czas na rozmowę ze sprzedawcą i zobaczenie samochodu. Bardzo ważne jest, aby na spotkanie udać się z inną osobą, która jednak nie musi koniecznie znać się na motoryzacji. Przyjście ze świadkiem zmniejszy ryzyko oszustwa, a dodatkowo bezstronna osoba obiektywnie oceni stan pojazdu.

Pierwszym elementem samochodu, który wymaga sprawdzenia winno być tylko nadwozie. To bowiem właśnie do niego przymocowuje się pozostałe elementy konieczne do prawidłowej pracy samochodu. Jeśli więc nadwozie jest zniszczone, nie można przeprowadzić bardziej skomplikowanych napraw. Należy dokładnie przyjrzeć się karoserii auta. Ślady napraw występujące na dachu, słupkach, progach, albo podłużnicach wskazują na to, że samochód brał udział w wypadku i musiał być reperowany. Sprawdzeniu należy także poddać punkty bazowe samochodu, a najlepiej skonsultować się z profesjonalnym lakiernikiem.

Na zakończenie spotkania warto także udać się na przejażdżkę samochodem, aby przekonać się, czy sposób jego jazdy spełnia nasze wymagania. Powinna ona trwać minimum 30 minut i odbywać się na różnego rodzaju nawierzchniach, aby przekonać się, jak auto przystosowuje się do różnych warunków.

Dziś wiele osób nie wyobraża już sobie życia bez samochodu. Ten pojazd pomaga nam w codziennym życiu, dzięki posiadaniu auta, nie trzeba już korzystać z komunikacji miejskiej. Dzięki niemu można szybciej dostać się do pracy, zawieźć dzieci do szkoły, pojechać do lekarza czy na zakupy.

Jeśli z kolei nie wiemy, skąd wziąć pieniądze na samochód, mamy do wyboru kilka opcji. Pierwsza z nich to wzięcie pożyczki, niekoniecznie tej bankowej. Należy jednak pamiętać o tym, aby zawsze dobrze sprawdzić miejsce, z jakiego chcemy pożyczyć pieniądze. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc wzięcie kredytu bankowego. Wiele banków ma w swojej ofercie kredyty, pozwalające na zakup nowego lub używanego auta.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...