Impregnacja dachu kabrioleta na zimę

Wielu kierowcom wydaje się, że posiadanie kabrioleta na naszych szerokościach geograficznych mija się z celem, ponieważ przyjemności jazdy bez dachu można doświadczyć tylko przez kilka dni w roku, a problemy jakie mogą wyniknąć w zimie są poważne i bardzo prawdopodobne.

Jednak najczęściej takie głosy pochodzą od osób, które nigdy nie posiadały, a nawet nie jeździły kabrioletem jako pasażer - "kabrioleciarze" mają bowiem swoje sposoby na mróz, śnieg, wilgoć i wiatr. Oczywiście, znacznie łatwiej jest posiadaczom samochodów z tzw. hard topem, czyli składanym dachem wykonanym z blachy.

Taki samochód dla niewprawnego oka niczym nie różni się od auta ze zwykłym dachem i nie wymaga specjalnej impregnacji. Trudniej jest w przypadku soft topów, czyli widywanych czasami na polskich drogach samochodów z dachem z materiału. Tu już trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, nie wolno składać dachu gdy jest mokry lub, co gorsza, zaśnieżony. Wilgoć może wtedy dostać się do wewnętrznej strony naszego soft topa i spowodować poważne uszkodzenia, nie mówiąc już o silniczkach dachów składanych elektrycznie.

Nie zaleca się również składania i rozkładania dachu podczas mrozu i opadów, a także w czasie szybkiej jazdy i podczas silnego wiatru - dach może ulec podarciu, a nawet zerwaniu. Najlepiej rozkładać dach tylko na postojach i podczas suchej pogody. Jeśli zaś chodzi o zimę, warto co roku impregnować dach przed okresem mrozów i śniegu. Do tego celu można użyć specjalistycznych pianek lub sprayów, przeznaczonych do impregnacji dachów kabrioletów. Kto jednak nie ma czasu ani ochoty wydawać większej ilości pieniędzy, może z równie dobrym skutkiem zabezpieczyć swojego soft topa środkiem do impregnacji namiotów czy butów, dostępnym w sklepach turystycznych i sportowych. Przed impregnacją dach należy oczywiście dokładnie oczyścić i osuszyć. Warto również każdej jesieni sprawdzić naciąg dachu i ewentualnie go naciągnąć, żeby nie sparciał. Stosowanie się do tych wskazówek zapewni dachowi dłuższą żywotność bez ryzyka przeciekania czy popękania, nawet jeśli pojazd nie będzie garażowany.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...