Gdzie się podział ten klasycyzm?

Ostatnio ma rynku pojawiła się kolejna sportowa limuzyna - Jaguar XF. I szybko można zobaczyć, że brytyjscy inżynierowie odwalili kawał dobrej roboty. Wygląda niesamowicie. Jaguar proponuje nam 5 wersji wyposażenia. Classic, luxuary, premium luxuary, portfolio i xfr.

W standardzie otrzymujemy 5 letnią gwarancję o szeroką gamę jednostek napędowych. Począwszy od mocarnych benzynówek po ekonomiczne diesele. Możemy wybrać silniki wytwarzające od 163 KM do 510 KM.

Kto na polskie drogi weźmie najmocniejszy silnik?

W dodatku doładowany silnik V8 jest oferowany tylko w opcji XFR, która kosztuje grubo ponad 450000 złotych. Tak więc może go kupić tylko jakiś nowobogacki biznesmen. Co jak co, ale Jaguar to chyba jeden z kilku supersamochodów nadających się na polskie drogi. Weźmy takiego Aventadora. Wystarczy, że wjedzie na odcinek pomiędzy Legionowem a Józefowem. Albo jeszcze lepiej droga pomiędzy Wawrem a Otwockiem w pewnym sensie nie istnieje. Jak taki idiota, który może i jest fanem samochodów, ale nie potrafi podejmować słusznych decyzji, ma tam wjechać Aventadorem? Jest jeszcze jedna kwestia. Wygląd. Czy podjedziemy na pogrzeb Lambo? Przecież jest wulgarne, jakby był człowiekiem, byłby dresem z Pragi, chodzącym non-stop z kijem baseballowym, wymuszając od wszystkich pieniądze. I tu właśnie widać jak bardzo cywilizowany jest XF. Możemy nim podjechać pod teatr a i tak nikt Was nie zobaczy. I to jest właśnie ten charakterystyczny brytyjski klasycyzm. Jednak jest pewien, dosyć poważny, problem. Zabrakło go w środku.

I tu czar prysł

Wnętrze niby takie same jak w poprzednich Jagach. Eleganckie, solidne, wykończone drewnem i skórą. Jednak jest jeden mały element, który psuje tę całą harmonię. Drążek zmiany biegów. A raczej jego brak. Tu mamy pokrętło. Takie same jak w wieży stereo czy piekarniku. Co oni sobie myśleli. Dlaczego usunęli coś co było w samochodach od zawsze? Niedorzeczne. Jeszcze jedna rzecz. Prawdziwi fani motoryzacji niech przerwą teraz czytanie. Dalsza część może na Was źle wpłynąć. Otóż każdy z wariantów tego samochodu jest oferowany z automatyczną skrzynią biegów. Wyobrażacie sobie dźwięk niezdecydowania V8 przy podjeździe pod górkę, bo ja nie. Oczywiście w standardzie otrzymujemy sekwencję z manetkami przy kierownicy, ale to już nie ta sama frajda z jazdy co z manualem. Mimo wszystko Jaguar proponuje szeroką gamę dodatków i pakietów. Wśród nich znalazłem chyba najbardziej niedorzeczny pakiet jaki kiedykolwiek widziałem. Pakiet Black. Nie wiem jak na to zareagować. To słowo stało się ostatnio tak popularne, że się przyzwyczaiłem. Mamy Mercedesa SLS Black, w którym zabito prowadzenie zwykłego modelu. Słyszeliśmy też o Dacii Duster Black, która jest najzwyczajniej w świecie czarna. Cóż, jestem zmieszany. Jednak Jag oferuje nam: czarną listwę bagażnika, czarne felgi, czarny grill, PRZEPROJEKTOWANY przedni zderzak, PRZEPROJEKTOWANY tylni zderzak i czarne relingi. Zwyczajnie dostajemy czarne detale. A to wszystko za niecałe 16000 złotych. Nie wiem co powiedzieć. Jest to najbardziej bezużyteczny pakiet jaki widziałem. Jest jak Dacia. Najzwyczajniej czarny. Nie dostajemy nic co poprawiłoby osiągów.

Podsumowując

Dostajemy coś co możemy nazwać samochodem, jeżeli jesteśmy mafiosą, politykiem, burżujem czy właścicielem klubu dla gentelmanów. Niestety, stwierdzam to z przykrością, że XF nie podbił mojego serca, a to wszystko dlatego, iż nie oferuje manualnej skrzyni biegów. Po prostu zabili tym całą przyjemność posiadania i poruszania się Jagiem.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...