Ford Focus nowej generacji

Forda Focusa nie trzeba nikomu przedstawiać. Znany jest ze znakomitego podwozia, precyzyjnego układu kierowniczego i niewielkiego spalania. Posiada przestronne wnętrze, w którym każdy z pasażerów może czuć się w miarę komfortowo.

W Focusie drugiej generacji nie zmieniono zbyt wiele. Poprawiono wykończenia, tworzywa sztuczne, wyciszono przedział pasażerski i zmieniono deskę rozdzielczą.

A co nowego znajdziemy w trzeciej generacji?

Monitoring koncentracji kierowcy w samochodzie

Mnóstwo elektroniki i najlepsze rozwiązania motoryzacyjne, które jeszcze bardziej poprawiają komfort i bezpieczeństwo jazdy Nowa Foka wyposażona została w kamery cyfrowe i oprogramowanie analizujące obraz. W szybie znajdziemy kamerki, które monitorują położenie samochodu w stosunku do znaków poziomych. Jest to tzw. monitoring koncentracji kierowcy. Gdy pojazd zjeżdża z toru jazdy, system włącza sygnał akustyczny i wyświetla komunikat ostrzegawczy. Jeżeli samochód nadal zbacza z drogi pojawia się stały komunikat ostrzegawczy który trzeba zatwierdzić przyciskiem „OK”.

System zapobiegania kolizjom auta

W nowym Focusie wbudowanych jest 46 modułów sterowniczych. Nic więc dziwnego, że niektórzy porównują ten model do samolotu. W konstrukcję samochodu wbudowany jest radar, a w lusterko malutka lampka, która przesyła do komputera informację o niebezpieczeństwach na drodze. W systemie zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach wiązka laserowa jest emitowana 100 razy na sekundę. Ustala ona prędkość zbliżania się do innych pojazdów. Gdy odległość jest niebezpieczna, system zwiększa ciśnienie w hamulcach umożliwiając skuteczniejszą reakcję. Gdy kierowca nie reaguje, samochód sam uruchamia hamulce. Interesujący jest moduł parkowania, wykorzystujący echolokację znaną nam z łodzi podwodnych. Umożliwia ona określić odległość od obiektu na podstawie powrotu fali dźwiękowej.

Automatyka świateł mijania

Nowy Focus sam odpowiada za zmianę świateł drogowych na mijania. Wykorzystuje do tego kamerę, która widząc reflektory innego samochodu wysyła sygnał wyłączający światła drogowe. Mierzy ona również natężenie światła w okolicy, więc bez obaw o ręczną zmianę świateł możemy wjeżdżać w granice terenu zabudowanego. System sam uruchomi odpowiednie światła.

System rozpoznawania znaków drogowych

Kolejną innowacją jest system rozpoznawania znaków drogowych. Specjalna kamera identyfikuje je i pokazuje informację na jednym z wyświetlaczy. Piktogram danego znaku robi się przezroczysty wraz z oddalaniem się od miejsca jego postawienia. Wszystkie te nowości mają ułatwić prowadzenie samochodu.

Należy jednak pamiętać, że elektronika lubi nieraz zawodzić. Polegajmy więc głównie na sobie, a elektroniczne gadżety traktujmy tylko jako pomoc.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...