Eko-driving czyli jak jeździć ekologicznie i ekonomicznie

Eko-drivingW ostatnich latach organizuje się wiele akcji których celem jest propagowanie i nauka zasad tzw. Eko-drivingu czyli po prostu ekologicznej jazdy.

Rzadko jednak wspomina się o tym że po za korzyściami dla środowiska spora część zasad eko-drivingu przynosi także korzyści dla portfela w postaci oszczędności. W tym artykule opisze trzy z wielu sposobów które pozwalają oszczędzić zarówno gotówkę jak i środowisko naturalne.

Hamowanie silnikiem

Pierwszy sposób który pozwala na oszczędzanie zarówno pieniędzy jak i planety to hamowanie silnikiem, czyli umiejętne redukowanie biegów, zawsze kiedy jest to możliwe. Taka metoda jest ekologiczniejsza od zwykłego użycia hamulca gdyż silnik zużywa mniej paliwa co powoduje że generuje mniej spalin do atmosfery, a także opóźnia wizytę na stacji benzynowej. Ponadto co oczywiste hamowanie silnikiem skutkuje wolniejszym zużywaniem klocków i tarcz hamulcowych, które nie są najtańsze.

Branie pasażerów

Drugi sposób na ekologiczne oszczędzanie na jeździe samochodem to branie ze sobą pasażerów. Takie rozwiązanie jest ekologiczniejsze gdyż samochód zużywając taką samą ilość paliwa przewozi więcej osób. A od strony ekonomicznej takie rozwiązanie jest lepsze od jechania samemu gdyż można rozłożyć koszt paliwa na większa ilość osób. Dlatego właśnie lepiej jest wziąć np. sąsiada czy kumpla w drodze do pracy. Ten sposób jest efektywny zwłaszcza na długich dystansach np. między miastami. Jak jednak znaleźć kogoś na taką długa trasę? Tu z pomocą przychodzi Internet, w którym istnieją strony, które pozwalają znaleźć kogoś kto jedzie w interesującym nas kierunku i ma wolne miejsce bądź kogoś kto szuka kierowcy jadącym w danym kierunku. Plusem takich serwisów jest to że podróżni i kierowcy posiadają opinie dzięki czemu można się czegoś dowiedzieć o ewentualnym towarzyszu podróży.

Oszczędne używanie klimatyzacji

Trzeci sposób na oszczędzanie to oszczędne używanie klimatyzacji. Nie chodzi o to aby kompletnie zaprzestać z korzystania z niej ale aby korzystać z niej racjonalnie, czyli po wziąć do samochodu należy otworzyć okna aby przewietrzyć samochód i obniżyć temperaturę w środku, która w samochodzie stojącym na parkingu potrafi wynieść nawet 70 stopni Celsjusza w trakcie letnich upałów. Po chwili wietrzenia, okna należy zamknąć i włączyć klimatyzacje. Używając klimatyzacji temperaturę należy ustawić na około 2-3 stopnie Celsjusza niższą niż ta na zewnątrz. W ten sposób unikniemy chorób związanymi z różnicami temperatur, a klimatyzacja będzie pracować na niższych obrotach zużywając mniej paliwa.

Podsumowując jeżdżenie zgodnie z zasadami eko-drivingu pozwala na oszczędzanie zarówno pieniędzy jak i środowiska naturalnego, dlatego warto się do nich stosować, gdyż przynoszą one same korzyści.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...