Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Europie

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwiWschód Europy stereotypowo kojarzony jest z pijaństwem, nadmiernym używaniem wódki i innego typu alkoholi. Co ciekawe, jednak we wschodnich państwach dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi jest zdecydowanie niższa niż na zachodzie. Czy my Polacy, jeśli więcej pijemy, to wiemy jak bardzo alkohol może być niebezpieczny na drogach?

W zasadzie w całej zachodniej Europie oraz większości z państw bałkańskich obowiązuje dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi na poziomie 0, 5‰. Tylko w Niemczech znajdujemy dodatkową regulację, że owa dopuszczalna zawartość wynosi 0, 0‰ w przypadku osób poniżej 25 roku życia oraz takich, które posiadają prawo jazdy dopiero 2 lata, lub mniej. Również w Chorwacji całkowity zakaz alkoholu obowiązuje kierowców od 16 do 24 roku życia oraz kierowców zawodowych. Podobne zaostrzenia znajdziemy również w Portugalii.

W Wielkiej Brytanii, poza Szkocją, mamy natomiast największą dopuszczalną zawartość wynoszącą aż 0, 8‰ alkoholu we krwi. Podobną tolerancję dla alkoholu wprowadzili również mieszkańcy Malty. Taka dopuszczalna granica pozwala średniej wielkości mężczyźnie wypić 100ml wódki, a potem wsiąść za kierownicę zupełnie legalnie.

Im dalej na wschód tym obostrzenia są większe. W Polsce oraz na Ukrainie dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0, 2‰, podobnie w Estonii oraz Norwegii i Szwecji. W Rosji, na Białorusi oraz w Serbii jest to 0, 3‰, natomiast całkowity zakaz obowiązuje u naszych południowych sąsiadów - Czechów i Słowaków, a także jadąc dalej na południe - u Węgrów i Rumunów. Jak się okazuje więc państwa w tradycyjnym "pasie wódki", słynące z zamiłowania do alkoholi ciężkich zdecydowanie bardziej rygorystycznie określają zasady ruchu drogowego, co do możliwości jazdy po uprzednim wypiciu alkoholu.