Czynniki wpływające na wysokość OC

Obowiązek wykupienia polisy OC pojazdu dotyczy wszystkich właścicieli aut, a brak ubezpieczenia oznacza poważne kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Dlatego też większość kierowców poszukuje najbardziej korzystnych ofert polis, by zapłacić jak najmniej.

W oszacowaniu wysokości składki pomóc może kalkulator OC. Jest to narzędzie udostępniane bezpłatnie na stronach internetowych wielu firm ubezpieczeniowych. Wystarczy podać prawdziwe dane, by w ciągu kilkunastu sekund otrzymać informację zwrotną.

Każdy ubezpieczyciel posiada własną politykę cenową

Często słyszy się, że kierowcy decydują się na ofertę tej firmy ubezpieczeniowej, w której znajomemu udało się uzyskać atrakcyjne warunki polisy. Następnie okazuje się, że ubezpieczyciel zaproponował znacznie gorsze warunki, co przełożyło się na wyższą składkę. Z czego to wynika?

Chociaż zakres ubezpieczenia OC i wysokość sum gwarancyjnych regulowane są ustawowo (Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych), każda firma posiada własną politykę cenową. I to od niej zależy wysokość składki za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

W praktyce będzie to oznaczać, że nie każdy kierowca uzyska polisę OC na takich samych warunkach finansowych. Wszystko bowiem zależne jest od ryzyka ubezpieczeniowego, za którym stoi każdy konkretny przypadek kierowcy. Im wyższe jest prawdopodobieństwo, że kierowca będzie sprawcą stłuczki, tym wyższej składki może się spodziewać.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Mimo że polityka cenowa jest kwestią indywidualną każdej firmy ubezpieczeniowej, można wskazać kilka charakterystycznych czynników uwzględnianych przy wyliczaniu składki OC.

Zalicza się do nich między innymi:

  • wiek kierowcy - im młodszy kierowca, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe,
  • datę wydania prawa jazdy - im mniej doświadczony kierowca, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe,
  • miejsce zamieszkania - w dużych miastach istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia stłuczki,
  • model pojazdu, rocznik i przebieg - im starszy pojazd, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe,
  • współużytkowanie samochodu przez inne osoby - istnieje większe prawdopodobieństwo stłuczki, jeśli auta będzie użytkowane przez innych kierowców (np. niedoświadczonych).

Ponadto niektóre firmy ubezpieczeniowe uwzględniają także fakt, czy właściciel pojazdu posiada dzieci. Jeśli jest rodzicem, prawdopodobnie będzie jeździł ostrożniej, co może przełożyć się na obniżenie wysokości składki.

Składkę OC można obniżyć

Warto mieć świadomość, że istnieje kilka sposobów pozwalających na zredukowanie wysokości składki. Przykładowo, młody i niedoświadczony kierowca z pewnością zapłaci bardzo wysoką polisę. Może ją jednak obniżyć, jeśli uczyni współwłaścicielem auta kierowcę doświadczonego, nagradzanego dodatkowymi zniżkami za bezszkodową jazdę. W takich przypadkach zniżki bowiem sumują się.

Innym rozwiązaniem jest to, by wykorzystać internetowy kalkulator OC ( np. na link4.pl) i po wyliczeniu składki skontaktować się z firmą za pośrednictwem Internetu. Niektórzy ubezpieczyciele umowy zawarte na odległość premiują dodatkowymi zniżkami.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...