Czym jest aquaplaning?

AquaplaningAquplaning, inaczej akwaplanacja jest zjawiskiem, w którym kierowca prowadzący pojazd jadąc po mokrej nawierzchni, traci całkowitą przyczepność i kontrolę nad pojazdem. Należy zwrócić uwagę, że chodzi tutaj oczywiście o przypadek opony, czyli to właśnie ona traci z powodu mokrej nawierzchni kontakt z powierzchnią asfaltową.

Jak potężne skutki może powodować aquaplaning zależy głownie od prędkości pojazdu, wysokości słupa wody, ciśnienia opon, i co najważniejsze od głębokości bieżnika opony. Im mniejsze są wyżej wymienione czynniki, tym łatwiej oponować pojazd i uratować się przed ewentualnym poślizgiem i wypadkiem.

W wyścigach Formuły 1, zawody są odbywane także, gdy pada deszcz, a większość toru, pokryta jest wodą. Wówczas kierowcy zakładają do swoich bolidów opony deszczowe, które skonstruowane są tak, że można w nich pokonywać trasę przy wysokich prędkościach. Posiadają one rowki pod odpowiednim kątem, które wypychają wodę na zewnątrz. Zmniejszenie powierzchni, odpowiedni kąt i pełna prędkość pozwala nawet na "spalanie" 60 l wody w sekundę. Oczywiście nawet to, nie gwarantuje uniknięcia aquaplaningu. Równie ważną rzeczą dla takich samochodów jest aerodynamika, dlatego podwozia są jak najbliżej ziemi, a każdy prześwit niestety w deszczowych warunkach powoduje uślizg. Dlatego też podczas tzw. mokrych weekendów instalowane są specjalne instalacje, które zapewniają lepszą kontrolę nad pojazdem kosztem docisku aerodynamicznego.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...