Czy samochód elektryczny jest opłacalny?

Samochód elektrycznyCoraz więcej producentów na rynku motoryzacyjnym prezentuje więcej modeli samochodów elektrycznych, które zyskują z roku na rok na popularności. Technologie są coraz bardziej efektywne oraz dostosowane do panującego klimatu i warunków drogowych. Warto przyjrzeć się dokładnie jak działają auta napędzane siłą elektryczną oraz rozważyć istotne wady i zalety.

Czy samochody elektryczne są przyszłością motoryzacji?

Jest to pytanie, które bardzo często pojawia się podczas dywagacji na temat alternatywnych rozwiązań ekologicznych dla standardowych silników spalinowych. Wielu ekspertów uważa, że pojazdy napędzane mocą elektryczną niedługo zaczną sprzedawać się niczym "świeże bułeczki". Ważnymi aspektami, które wpływają na atrakcyjność pojazdów elektrycznych są jego wpływ na środowisko oraz ekonomiczne rozwiązania jak eksploatacja naszego pojazdu.

Najważniejszą kwestią jest oczywiście aspekt finansowy, który jest najbardziej odczuwalny dla każdego kierowcy. Za przejechanie ok. 100 kilometrów możemy zapłacić mniej więcej 7 zł, co w przeciwieństwie do aut spalinowych jest kwestią nieosiągalną. Nie jest to nowością, że koszty energii elektrycznej w przeciwieństwie do cen ropy są bardziej przewidywalne i nie zmieniają się pod względem wahań gospodarczych. Ze względu na specyfikę silnika elektrycznego, napęd w trakcie hamowania jest w stanie odzyskać część energii. Jeżeli poruszamy się samochodem przede wszystkim po mieście to dokładnie zdajemy sobie sprawę z faktu, jak nieekonomiczne jest to rozwiązanie w przypadku spalinowych silników. Jeśli chodzi o napęd elektryczny, w sytuacji gdy stoimy w korkach energia elektryczna nie jest zużywana, co jest wielką zaletą dla kierowców poruszających się po mieście. Niektóre samochody elektryczne są wyposażone w specjalne panele fotowoltaiczne dzięki którym światło zostaje przekształcone w energię elektryczną. W przyszłości poza standardowym ładowaniem powstaną kolejne alternatywne źródła energii mające na celu ułatwienia z korzystania z samochodów elektrycznych. Koszt eksploatacji w większości przypadków jest niższy ze względu na prostą konstrukcję oraz brak elementów takich jak olej w silniku, świeca i wiele innych, które znajdują się w standardowych pojazdach.

"Usprawnianie technologii w branży motoryzacyjnej oraz usprawnianie samochodów elektrycznych są to poszlaki, które wskazują na to, że za jakiś czas na naszych ulicach zobaczymy coraz więcej elektrycznych pojazdów. Czy w przyszłości będą one standardem? Trudno powiedzieć, ale możemy nastawiać się na coraz więcej takich zmian w sektorze motoryzacyjnym" - powiedział ekspert z serwisu www.autoplaza.com.pl.

Samochody elektryczne to nie tylko same zalety. Pierwszą wadą i najważniejszą jest cena pojazdu. Minimalna kwota takiego pojazdu zaczyna się od 120 tysięcy. Takie samochody na swojej wartości tracą już w pierwszych latach użytkowania. Akumulatory pozwalają nam na pokonanie mniejszej odległości niż samochody spalinowe. Przy ujemnej temperaturze i wyłączonych urządzeniach elektrycznych nie są efektywne. Długie podróże okazują się kłopotliwe nie tylko ze względu na zasięg kilometrów, lecz także ze względu na małą pojemność bagażnika.