Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu szyb samochodowych?

Szyba samochodowaJeśli nie chcemy płacić kilkuset złotych za wymianę szyby uszkodzonej przez np. kamień albo gałąź, powinniśmy wykupić stosowną polisę. Jej posiadanie może się opłacać nawet wtedy, gdy mamy ubezpieczenie AC.

Nawet najlepszy kierowca nie do końca ma wpływ na to, co spotka go na drodze. Pech w postaci kamienia spod kół samochodu jadącego przed nami czy spadająca gałąź może pociągnąć za sobą poważne wydatki.

Koszt naprawy, czyli usunięcia niewielkich odprysków i spękań na szybie, oscyluje wokół 100-200 zł. Lecz jeśli szyba została uszkodzona w stopniu ograniczającym nam widoczność, nadaje się do wymiany. Oznacza to wydatek przynajmniej kilkuset złotych, które będziemy musieli wyłożyć z własnej kieszeni.

AC nie zawsze chroni

Uwaga! Może się zdarzyć, że za naprawę lub wymianę szyby będziemy musieli zapłacić sami nawet wtedy, gdy mamy polisę AC. Co prawda w wersji rozszerzonej może obejmować ona ubezpieczenie szyb samochodowych, ale ma też coś takiego jak franszyza integralna. Tym pojęciem określa się kwotę, do której ubezpieczyciel nie odpowiada za likwidację powstałej szkody.

Przykładowo za nową szybę do passata B6 trzeba zapłacić 300-400 zł. Jeśli w polisie AC franszyza integralna wynosi 450 zł, ubezpieczyciel nie weźmie na siebie kosztów likwidacji szkody o mniejszej wartości, w tym także wymiany szyby.

Wykupienie osobnego ubezpieczenia szyb samochodowych mimo posiadania autocasco nie musi być nieracjonalnym posunięciem. Dlaczego? W razie uszczerbku nie stracimy zniżek w AC, którego cena jest przecież dużo wyższa niż polisy na szyby.

Ograniczenia i obostrzenia

Ubezpieczenie szyb samochodowych może zawierać pewne ograniczenia. Jedno dotyczy rodzaju elementów objętych ochroną. Taka polisa chroni szyby przednie, boczne, tylne, ale nie obejmuje szyberdachu, innych elementów szklanych dachu, lusterek ani reflektorów.

Drugim wyłączeniem jest przeznaczenie pojazdu. Część oferentów nie ubezpiecza szyb w taksówkach, pojazdach firm ochroniarskich, kurierskich. Takie ograniczenia mogą też dotyczyć wypożyczalni aut.

Niektóre zakłady ubezpieczeń sprzedają ubezpieczenie szyb samochodowych tylko w pakiecie. Mogą więc wymagać zakupu podstawowej polisy komunikacyjnej. Z drugiej strony w takim układzie cena OC może być niższa w porównaniu do tej kupowanej osobno.

Pamiętajmy również, że podana w umowie suma ubezpieczenia jest przypisana do okresu jej trwania, a nie do liczby zdarzeń objętych ochroną. Oznacza to, że każda kolejna szkoda powstała w trakcie obowiązywania polisy obniża sumę odpowiedzialności towarzystwa.

Źródło: www.mtu24.pl.