Auto z systemem przywoławczym

Nowoczesne samochody są naszpikowane systemami elektronicznymi po same brzegi. Niejednokrotnie ułatwiają jazdę i poprawiają jej komfort, ale niestety zdarza się, że z elektroniką są problemy.

Najnowsze modele aut wyposażone są w nowoczesne systemy przywoławcze, które informują kierowcę, co i kiedy trzeba zrobić w samochodzie. Mowa jest o takich rzeczach, jak wymiana oleju, przypomnienie o przeglądzie, kontroli ciśnienia w oponach, sprawdzeniu hamulców itp.

Gdy zbliża się termin wykonania którejś z czynności, na desce rozdzielczej pojawia się klucz mówiący o tym, że trzeba się udać do serwisu. Wszystko jest niby w porządku, ale jak się okazuje nie do końca. Przykładem może być honda, która między innymi wyposażona jest w system przywoławczy. W nowoczesnych samochodach o najnowocześniejszych silnikach wymiana oleju następuje po roku użytkowania, lub po przejechaniu 20 tys. kilometrów. W hondzie zauważono taką sytuację, że komputer zasugerował kierowcy, by ten wymienił olej mimo, że auto nie przejechało zakładanych 20 tys. kilometrów i sporo brakowało mu też do roku użytkowania. Komputer uznał, że należy olej wymienić wcześniej ze względu na to, że za często był uruchamiany starter. Trzeba było zrobić przegląd, choć nie był to jeszcze na to czas. Co to oznacza w rzeczywistości? Tylko jedno - komputer w nowoczesnym aucie ustawiony jest na warunki idealne, a tych jak wiadomo w Polsce nie ma. Oznacza to, że wcześniej będzie trzeba udawać się do serwisów, a punkty serwisowe oczywiście będą na tym korzystać. Komputer pokazuje co trzeba zrobić, a kierowca płaci.

Wielu kierowców uważa, że tego typu systemy, to nie jest ułatwienie, tylko wyciąganie od zmotoryzowanych dodatkowych pieniędzy. Kiedyś istniała opcja zrezygnowania z systemu przyzywowego. Obecnie jest to niemożliwe, przynajmniej nie w hondzie. Z takiego systemu można zrezygnować ,ale po upływie trzyletniej gwarancji.

Jeśli systemy byłyby dopasowane do realiów polskich dróg, to na pewno byłyby ułatwieniem, ale biorąc pod uwagę to, że warunki są, jakie są, to niestety ale zamiast ułatwienia jest częste płacenie za usługi.

 

Popularne

Król miasta - Suzuki Swift S

Suzuki na salonie samochodowym w Genewie zaprez...

Nissan GT-R na torze (wideo)

Nowy model Nissana na rok 2012, a mianowicie od...

Toyota FT-86 II Concept (wideo)

Toyota FT-86 jest nowym tylnonapędowym coupe, k...

Długo oczekiwane premiery

W 2013 roku oczekujemy na wiele premier: kinowych...

Wynajem aut - wypożyczalnia samochodów

Czasem zdarza się, że brak samochodu niweczy nam nasze plan...

Wynajem samochodów osobowych i busów - Gdańsk, Wrocław

Czy można skorzystać z wynajmu samochodów osobowych? Brak ...

Skup samochodów powypadkowych

Skup samochodów powypadkowych. W XXI wieku samochody odgr...

Skup samochodów używanych

Pomimo tego, że współczesny rynek motoryzacyjny jest w Pols...